Krzyże Pokutne

Krzyż Pokutny okolica Krzeszowa Foto Galeria

Krzyż Pokutny okolica Krzeszowa Foto Galeria Krzyż Pokutny okolica Krzeszowa Foto Galeria Krzyż Pokutny okolica Krzeszowa Foto Galeria

Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie
Krzyż Pokutny okolica Krzeszowa
Krzyż znajduje się w polu po lewej stronie drogi jadąc z Krzeszowa do Czadrowa.
Podróżując, często po mało uczęszczanych szlakach możemy natknąć się na kamienne, surowe monolity w kształcie krzyża, są to krzyże pokutne. Te swoiste pomniki to tak naprawdę świadectwa zadość uczynienia zbrodni stawiane przez zabójców w miejscu morderstwa. Zwyczaj stawiania krzyża trwał od średniowiecza aż do połowy XIXw. Ówczesne prawo mówiło, że morderca by odkupić swe winy zobowiązany był do stawiania krzyża, pokrycia kosztów pogrzebu i przewodu sądowego. Ponadto miał w obowiązku finansowo wspierać rodzinę zabitego, łożyć na rzecz kościoła oraz w akcie pokuty iść boso do świętego miejsca - prawo mogło różnić się co do regionu np. w pewnych rejonach jeśli zabójca był stanu wolnego, musiał ożenić się z wdową po zamordowanym lub zapłacić za wypite podczas rozprawy sądowej piwo. Każdy przechodząc obok krzyża zwyczajowo winien pomodlić się za dusze zabitego i zabójcy, a sam krzyż powinien przypominać i przestrzegać przed zabójstwami.
Krzyże zazwyczaj wykonywano z miejscowego surowca. Początkowo surowe monolity ewoluowały na przestrzeni lat i zaczęto na nich wykuwać narzędzie morderstwa np. kusze, miecz, widły, sztylety, topory i inne.
Dziś gdy często osamotnione i nierzadko nadgryzione zębem czasu krzyże spotykamy na naszych szlakach wędrówek przystańmy na chwilę w zadumie by wspomnieć tych za sprawą których powstał ten pomnik z przeszłości. 
autor: Zdrach    
Krzyż pokutny - Pławna Dolna Krzyż pokutny - Pławna Dolna Krzyż pokutny - Pławna Dolna

Krzyż pokutny - Pławna Dolna Foto Galeria


Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie
Krzyż pokutny - Pławna Dolna
Krzyż znajdziemy przy drodze do kościoła. Na kamiennym krzyżu wyrzeźbiono wyraźnie widoczny sztylet. Krzyż powstał ponoć, jak podaje legenda, po zabójstwie księdza.
Autor:Zdrach
Krzyż pokutny - Pławna Dolna
Krzyż Pokutny Ceska Metuje

Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie
 Krzyż Pokutny Ceska Metuje  Krzyż Pokutny Ceska Metuje  Krzyż Pokutny Ceska Metuje

Krzyż Pokutny Ceska Metuje
Foto Galeria

Krzyże Pokutne na
Zamku Grodno

Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie
Krzyże Pokutne na Zamku Grodno Krzyże Pokutne na Zamku Grodno Krzyże Pokutne na Zamku Grodno

Krzyże Pokutne na Zamku Grodno
Foto Galeria