Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach,
Schrony Bunkry
Rodzinna Turystyka Aktywna
Krotoszyn Niezwykły

Cesarskie cięcie: za i przeciw

Cesarskie cięcie jest popularną alternatywą dla naturalnego porodu, coraz częściej stosowaną w polskich szpitalach. Jakie są jego wady i zalety?

Cesarskie cięcie i jego zalety

 

Główną zaletą cesarskiego cięcia jest umożliwienie bezpiecznego przyjścia na świat dziecka w sytuacji, kiedy poród siłami natury jest niemożliwy lub stanowi poważne zagrożenie dla stanu zdrowia malucha lub matki. Cesarka, podczas której chirurg  rozcina powłokę brzucha i wyjmuje dziecko, a także usuwa łożysko, jest zabiegiem dość inwazyjnym i o jej wykonaniu za każdym razem powinien decydować  lekarz na podstawie analizy wskazań medycznych. O ile jest to możliwe, warto zdecydować się na poród naturalny, który z zasady jest bezpieczniejszy zarówno dla matki jak i dla dziecka. Pomimo niekwestionowanych zalet, cesarka nie pozostaje obojętna dla zdrowia dziecka, które zostaje pozbawione możliwości stopniowego oswajania się z warunkami panującymi poza łonem matki i powolnego przyzwyczajania się do kontaktu z florą bakteryjną podczas przechodzenia przez drogi rodne.

 

Zaburzenia flory bakteryjnej dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie

 

W wielu przypadkach cesarskie cięcie może prowadzić do powstawania dysbiozy, czyli zaburzeń flory bakteryjnej w organizmie malucha. Prawidłowa flora bakteryjna stanowi naturalną tarczę ochronną dziecka, barierę przed infekcjami i chorobami autoimmunologicznymi. Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są narażone na występowanie choroby Leśniowskiego- Crohna, nieswoistych zapaleń jelit oraz infekcji jelita grubego. W dłuższej perspektywie czasowej zaburzenia flory bakteryjnej mogą prowadzić także do rozwoju chorób uznawanych za cywilizacyjne, w szczególności alergii pokarmowych, nietolerancji laktozy i glutenu, a także astmy oraz otyłości. Warto zadbać o rozwój dziecka urodzonego przez cesarskie cięcie i już od pierwszych dni podawać mu FFbaby: preparat pomagający odbudować prawidłową florę bakteryjną. FFBaby zawiera szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus KL53A Bifidobacterium brevePB04, które są naturalnie obecne w układzie pokarmowym dziecka. Ich podawanie wspiera tworzenie sią bariery ochronnej i pomaga uniknąć powstawania infekcji i rozwoju chorób autoimmunologicznych.