Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach,
Schrony Bunkry
Rodzinna Turystyka Aktywna
Krotoszyn Niezwykły

Grypa żołądkowa - jak nie zarazić niemowlaka?

Grypa żołądkowa jest wywołana atakiem wirusów - najczęściej są to rotawirusy. W jaki sposób zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby? Jak uchronić nasze dzieci przed zarażeniem?

Grypa żołądkowa to nieprzyjemna dolegliwość, która spowodowana jest przez wirusy wnikające w błonę śluzową jelita i przynoszące uciążliwe objawy bezustannych wymiotów i ostrej biegunki. Bardzo częstym objawem bywa także ogólne przemęczenie organizmu, brak energii, spadek formy, a także stany podgorączkowe. Infekcja taka u dorosłych mija samoistnie, zwykle po kilku dniach, jednak u niemowląt i dzieci może być niebezpieczna. Jeżeli dojdzie do odwodnienia małego organizmu, co dzieje się błyskawicznie, uzupełnienie płynów może być konieczne podczas hospitalizacji.


Przed grypą żołądkową najważniejsza jest profilaktyka. Aby nasz maluszek nie zachorował, możemy postarać się już znacznie wcześniej. Istnieją szczepionki, które należy podać w dwóch dawkach, przy czym pierwsza musi być podana od 6 tygodnia życia, ostatnia do trzydziestego drugiego tygodnia życia. Szczepionki takie mogą zostać podane w dwóch dawkach jednoskładnikowych lub trzech pięcioskładnikowych.


Obojętnie, czy nasze dziecko zostało wcześniej zaszczepione czy nie, należy dbać o jego komfort i o higienę, jeśli w naszym domu „zamieszka” taki wirus. Przenosi się on drogą pokarmową i kropelkową, więc często zwykły kontakt z drugą osobą może skutkować zarażeniem. Aby tego uniknąć szczególnie ważna jest własna higiena. Mycie rąk przed każdym kontaktem z dzieckiem, mycie rąk przed przygotowywaniem posiłków, po każdej wizycie w toalecie powinno być standardem. Ta podstawowa rada dotyczy nie tylko zakażenia układu pokarmowego, ale pozwala uniknąć wielu chorób. Umycie dłoni – dokładne i skrupulatne, trwające około trzydziestu sekund – po powrocie z pracy czy zakupów podczas panowania epidemii grypy jest koniecznością. Poza domem warto mieć przy sobie żele antybakteryjne albo chusteczki nawilżane, które poratują nas w awaryjnej sytuacji. Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa – kontakt z dzieckiem powinien być mocno ograniczony. Przytulanie i całowanie powinno być odłożone na lepsze czasy naszego samopoczucia. Należy zwrócić uwagę na przetarcie wszelkich przedmiotów, z którymi mieliśmy styczność, a które mogłyby być w zasięgu naszych dzieci. Telefon, klawiatura komputera powinny być czyszczone po każdym użyciu. Ważne jest, by pomieszczenie, w którym przebywamy, było regularnie wietrzone, wymiana powietrza  jest niezwykle istotna w przypadku infekcji wirusowej. W sytuacji choroby rodzica dobrze jest zorganizować pomoc lub opiekę do dziecka, tak by zarażenie było jak najbardziej uniemożliwione.