Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko

Maluch na górskim szlaku

Kochasz górskie wycieczki? I nie chcesz z nich rezygnować po urodzeniu dziecka?   Skorzystaj z doświadczenia rodziców, którzy już wędrują ze swoimi maluszkami po górskich szlakach.

Narodziny dziecka to ogromna zamiana w życiu rodziny. Plan dnia zostaje podporządkowany niemowlęciu i jego potrzebom. To ono dyktuje warunki – kiedy będzie pora karmienia, spania, spaceru. Wielu rodziców w natłoku nowych obowiązków rezygnuje z wyjazdów i swoich drobnych przyjemności. Inni starają się wpleść w codzienne obowiązki hobby, które towarzyszyło im zanim urodziło się dziecko.


Pierwszy wyjazd niemowlęcia


Noworodek jest jeszcze zbyt małym dzieckiem, by zabierać go na górskie wycieczki. Dziecko w pierwszym miesiącu musi zaadoptować się do nowych warunków. Z pierwszym wyjazdem warto poczekać minimum do 3 miesiąca życia dziecka, kiedy maluszek będzie już nieco większy. Wybierając termin wyjazdu, dobrze jest sprawdzić wcześniej prognozę pogody. Dla małego dziecka nie powinno być ani zbyt gorąco, ani zbyt zimno.


Dlaczego warto


Zamiast rezygnować z aktywnego wypoczynku z dzieckiem, warto odpowiednio się do niego przygotować. Wędrówki po górskich szlakach nie tylko nie muszą obciążać maluszka, ale mogą stać się dla niego nie lada atrakcją. Dla małych dzieci odkrywanie nowych miejsc wraz z rodzicami stanowi ogromną frajdę. Jeśli rodzice dobrze zaplanują trasę oraz wyznaczą odpowiednio dużo postoi, na których maluszek zostanie na karmiony, a starsze dziecko będzie mogło rozprostować nóżki, górska wycieczka z pewnością nie będzie dla niego zbyt męcząca. O korzyściach wynikających z takich wypraw, długo można by rozprawiać. Jedną z najistotniejszych jest zmiana klimatu, która pozytywnie wpłynie na podniesienie odporności dziecka. Górskie powietrze ma zbawienny wpływ na dzieci z nadczynnością tarczycy, alergików oraz takie, które w ostatnim czasie często łapały infekcje. Pamiętaj też, że jeśli już za młodu zaszczepisz w dziecku pasję do górskich wycieczek, możliwe, że pokocha góry na zawsze.


Jak się przygotować?


Jedną z najistotniejszych spraw jest odpowiedni ubiór dziecka. O tym, że powinien zostać dostosowany do pogody, nie trzeba chyba przypominać. Najlepiej ubierać dziecko na cebulkę, a w plecaku mieć dla niego dodatkową warstwę, którą będzie można założyć, jeśli pogoda się pogorszy. Przyda się także płaszczyk przeciwdeszczowy, picie, przekąski, a jeśli maluszek wędruje już na własnych nóżkach, wygodne buty.


Maleńkie dzieci nie są jeszcze gotowe na kilkugodzinny marsz na szlaku. Z pewnością będą się wspomagały plecami rodziców lub swoim własnym środkiem lokomocji. Z uwagi na to, że noszenie dziecka na rękach lub na barana na dłuższych trasach może być męczące, warto zaopatrzyć się w jedną z wymienionych poniżej rzeczy:


  1. Wózek spacerowy. Najlepiej sprawdzi się taki z dobrą amortyzacją oraz folią przeciwdeszczową.
  2. Chusta. Sprawdza się w przypadku mniejszych dzieci i na niedługie trasy. Przyda się, zwłaszcza jeśli dziecko karmione jest piersią.
  3. Nosidełko. Dostosowane do dłuższych spacerów z dziećmi, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Nosidełko jest wygodne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Produktów dostosowanych do długich spacerów z dziećmi możesz szukać między innymi na E-babystuff.pl akcesoria dla niemowląt.


O czym warto pamiętać


Choć zdrowe, górskie powietrze zdecydowanie służy maluchom, nie powinno się wybierać z nimi w zbyt wysokie góry. Najlepiej zaplanować trasy na wysokości od 1500 do 2000 m n.p.m. Wyżej mogą pojawić się u dziecka objawy niedotlenienia oraz choroby wysokościowej. Z mniejszymi dziećmi zdecydowanie lepiej wybrać się w górskie dolinki i na podbój niższych szczytów. Najodpowiedniejsze będą mało uczęszczane szlaki, które bardziej sprzyjają małym odkrywcom, niż miejsca tłumnie odwiedzane przez turystów. Miejsc na wędrówkę z małym dzieckiem jest naprawdę wiele.


Można wybrać się między innymi:


  1. w Beskid Żywiecki, gdzie znajdują się liczne trasy dostosowane do marszu z maluszkiem, np. z przełęczy Krowiarki aż do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach;
  2. w Karkonosze, gdzie wyciągiem można wjechać na równinę pod Śnieżką, warto też zobaczyć wodospady Kamieńczyk i Szklarka;
  3. w Góry Świętokrzyskie, tam można wybrać się na Łysicę (612 m n.p.m.) i Łysą Górę (595 m n.p.m.).

Odpowiednio zaplanowane i przemyślane górskie wycieczki z pewnością przypadną do gustu małym podróżnikom. Decydując się na nie należy jednak pamiętać, by nie forsować dzieci zanadto i odpowiednio często robić na trasie postoje. Wyruszając z właściwym przygotowaniem i nastawieniem można być pewnym tego, że przyjedzie się z walizką pełną wspaniałych wspomnień.