Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko

Jak przygotować dziecko na wycieczkę?

Kiedy dziecko z przedszkolaka wyrasta na ucznia, w jego życiu zaczynają się bardzo istotne zmiany. Z beztroskiego maluszka, musi nagle stać się odpowiedzialnym uczestnikiem zajęć lekcyjnych. Wraz z nowymi obowiązkami pojawiają się też nowe przyjemności i przywileje. Zwykle to właśnie w szkole dzieci po raz pierwszy wyjeżdżają na dłuższe wycieczki. Od tego, jak będą do nich przygotowane, zależy czy wrócą do domu zadowolone i zdrowe.

Pierwsza szkolna wycieczka stanowi dla dziecka okazję do przeżycia niezwykłej przygody, dla rodzica natomiast jest ogromnym wyzwaniem. Ogrom rzeczy, o których należy pamiętać, by zapewnić dziecku czas spokojnego wypoczynku, zwykle jest bardzo duży. Od prowiantu, poprzez różnego rodzaju ekwipunek zależny od miejsca, w które jedzie dziecko, aż po dostosowaną do tego miejsca i warunków pogodowych odzież.


O czym należy pamiętać


Na co zwracać uwagę wybierając dla dziecka ubranie na wycieczkę? Najważniejsze cechy, jakie powinna wykazywać taka odzież to wygoda, funkcjonalność i odpowiednie dopasowanie do warunków pogodowych. Idealnie podczas szkolnych wycieczek sprawdzą się ubrania komfortowe i niekrepujące ruchów. Chłopcy poczują się swobodnie w dresowych spodniach i T-shircie, a dziewczynki w legginsach i podkoszulkach. Jeśli pogoda nie sprzyja noszeniu krótkich rękawków, dziecko powinno mieć na sobie także bluzkę lub bluzę. W przypadku, jeśli jest ciepło, dodatkowe odkrycie powinno znaleźć się w torbie/plecaku pociechy. Jeśli dziecko wybiera się na wycieczkę w okresie wiosennym lub jesiennym być może konieczne okaże się także zabranie bezrękawnika, lub ciepłego swetra. Przykłady wygodnej odzieży dziecięcej znajdziecie w sklepie Ciuchy dla dzieci e-Pela.com.


A co w przypadku zmiany pogody?


Dziecko, które wyjeżdża na wycieczkę szkolną, zwłaszcza jeśli jest to wyjazd kilkudniowy, powinno być przygotowane na ewentualne zmiany pogody. Dobrze, jeśli będzie dysponowało nieprzemakalną kurtką lub płaszczem przeciwdeszczowym. Najlepiej, jeśli kurtka wykonana zostanie z oddychającego materiału i będzie na tyle mała, by zmieściła się w podręcznym plecaku, który dziecko będzie mogło mieć zawsze przy sobie. Na wypadek niepodziewanej zmiany aury i silnych opadów, podczas których, pomimo posiadania kurtki przeciwdeszczowej dziecko mogłoby jednak zmoknąć, warto, by posiadało ze sobą elementy stroju w ilości o jeden więcej, niż wynika to z ilości dni, na które wyjeżdża.


Wygodne obuwie


Bardzo ważnym elementem stroju małego podróżnika są buty. Zależnie od pory roku, pogody oraz miejsca wyjazdu mogą to być: buty zimowe, adidasy, trampki, sandały lub buty turystyczne odpowiednie na górskie wyprawy; natomiast niezależnie od pory roku i aury zawsze powinny zapewniać dziecku komfort i wygodę.


Ważna porada: nigdy nie zakładaj dziecku na wycieczkę nowych, nieprzechodzonych jeszcze butów, o których nie wiesz, jak się zachowają na nodze, czy nie spowodują obtarć i odcisków. Dodatkową ochronę stopy dziecka, zwłaszcza jeśli program wycieczki obejmuje dużo chodzenia, zapewni wygodna, dobrze dopasowana do stopy bawełniana skarpeta. Dobrze, jeśli będzie wykonana z oddychającego materiału, który przepuszcza powietrze, a zarazem pochłania pot.


Plecak lub torba podróżna


Pociecha wyjeżdżająca na wycieczkę ma przed sobą wybór: spakować się w plecak, lub torbę podróżną. Pierwsza opcja jest zdecydowanie lepsza. Po pierwsze – powoduje równomierny rozkład ciężaru, przez co nie obciąża zanadto kręgosłupa dziecka; po drugie – jest zdecydowanie wygodniejszy do noszenia. Wybierając plecak na wycieczki, warto zadbać o to, by miał:Dostępny obecnie na rynku szeroki asortyment plecaków dla dzieci sprawia, że z pewnością będzie w czym wybierać.


Pakując dziecko na wycieczkę, niezależnie czy będzie jedno, czy dwudniowy wyjazd warto zadbać o to, by posiadało wygodne elementy stroju dostosowane do warunków pogodowych oraz dopasowany do wzrostu i wagi dziecka plecak, który nie będzie nadmiernie obciążał kręgosłupa dziecka. Ważne jest także, by doposażyć dziecko w kurtkę przeciwdeszczową, prowiant oraz w zależności od pogody ciepły lub letni napój.