Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko

Zdarzyło Ci się wybrać na rejs z rodziną? Pomyślałeś o bezpieczeństwie swoich najbliższych? Kamizelka ratunkowa, zwana także kapokiem, jest niezwykle ważnym, ale niestety niekiedy pomijanym elementem wyposażenia bezpieczeństwa podczas rejsu. Dowiedz się co różnie kapok piankowy od hybrydowego i pływaj bezpiecznie z rodziną.

Przepisy bezpieczeństwa mogą się różnić w zależności od kraju, w którym przebywasz. W niektórych miejscach nie ma obowiązku ich noszenia, jednak warto upewnić się czy i jaki rodzaj kamizelek ratunkowych znajduje się na Twoim pokładzie. Obecne modele zostały znacznie udoskonalone. Istnieje też wiele rodzajów kapoków, dostosowanych do różnego typu aktywności. Kamizelki ratunkowe są jednak niezbędne, zwłaszcza jeśli na pokładzie znajdują się małe dzieci lub mniej doświadczeni pływacy.

 

GLOBESAILOR.PL przygotował dla Ciebie krótki przewodnik po świecie kamizelek ratunkowych!


Istnieją 3 główne typy kapoków:


  1. Kamizelka piankowa  –  zapewnia flotację bez potrzeby jej nadmuchiwania. Jest to najbardziej popularny i najbezpieczniejszy rodzaj kamizelek, choć może być dość nieporęczny i zajmuje wiele miejsca.
  2. Kamizelka nadmuchiwana– ten typ kamizelek posiada komorę wypełnioną powietrzem.  Napełnienie powietrzem może przebiegać automatycznie lub też ręcznie. Kamizelka tego rodzaju nie powinna być używana przez osoby poniżej 16. roku życia. Nie zajmuje ona jednak dużo miejsca, ale wymaga regularnych inspekcji i nie jest przeznaczona dla osób, które nie potrafią pływać.
  3. Kamizelka hybrydowa– jest to połączenie kamizelki piankowej i nadmuchiwanej. Nie spotkamy się z nią jednak zbyt często. Powszechnie uważa się je za niezawodne, jednak są one stosunkowo drogie i wymagają regularnej kontroli.

Wybierając kamizelkę ratunkową, powinieneś rozważyć poniższe punkty:Regulacja i konserwacja kamizelek ratunkowych


Regularna kontrola i odpowiednie warunki przechowywania kamizelek ratunkowych są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania.


  1. Sprawdź datę wyprodukowania kamizelki ratunkowej, jak długo znajduje się ona na łódce oraz jej stan ogólny.
  2. Sprawdź, czy nie przemaka i nie tonie, czy nie ma uszkodzeń, pleśni lub czy jej poszczególne części nie są nierówne.
  3. Pozwól jej całkowicie wyschnąć przed schowaniem. Przechowuj w chłodnym i suchym miejscu.
  4. Sprawdź stan pasów oraz twardych elementów, takich jak gwizdek.
  5. Chroń przed długotrwałym oddziaływaniem promieni słonecznych.


I jeszcze jedna rzecz do zapamiętania…


Kamizelka ratunkowa uratuje Twoje życie tylko pod warunkiem, że BĘDZIESZ JĄ MIEĆ NA SOBIE!