Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko

Odzież dla dzieci na górskie wyprawy

Wyjazd w góry z całą rodziną to świetny pomysł, nie tylko na weekend. Góry są na tyle charakterystyczne i urozmaicone, że zarówno młodsze, jak i starsze pociechy odnajdą się pośród wymagających szlaków. Tam, gdzie mogą mieć styczność bezpośrednio z naturą, a nie tylko teorią ze szkolnych podręczników. Korzyści tak zaplanowanych wyjazdów jest zatem wiele, ale do wyprawy w góry trzeba się odpowiednio przygotować. W szczególności, gdy pochylamy się nad wyborem odzieży.

Obuwie dla wygody i bezpieczeństwa wędrówek


Jednym z najważniejszych elementów garderoby w góry są buty. Powinny być przede wszystkim komfortowe i funkcjonalne. Muszą dobrze trzymać stopę, ponieważ na górskich szlakach nietrudno o poślizgnięcie się i kontuzję, a nawet poważny uraz. Najlepiej sprawdza się obuwie za kostkę, sznurowane. Dobrze przylegające do stopy. Podeszwa powinna być trwała, a but sam w sobie możliwie lekki. Im młodsze dziecko, tym bardziej będzie odczuwało zmęczenie, jeśli na jego nogach pojawi się zbyt ciężkie obuwie. W sklepach sportowych można również znaleźć buty wykonane z materiałów oddychających, które gwarantują, że stopa nie będzie się przegrzewać.


A jak już mamy dobre obuwie, to nie obejdzie się bez skarpetek. Również o wysokości za kostkę, bowiem cholewka buta przylegająca do gołej kostki będzie powodować bolesne obtarcia. I tutaj rynek nie pozostaje w tyle, ponieważ można z powodzeniem zakupić skarpety sportowe czy też trekkingowe, które gwarantują komfort termiczny, nie zsuwają się i hamują nadmierne pocenie.


Ubranie na (nie)pogodę


W górach nie da się przewidzieć, jaka będzie pogoda. Słoneczny, upalny dzień w kilka chwil może zamienić się w ulewę, która spowoduje, że górski szlak stanie się śliski, a zwykła odzież przemoknie – przeziębienie murowane. Odzież dla dzieci e-Pela.com to wybór nie tylko ciekawych stylizacji dla chłopców i dziewczynek, ale również elementów garderoby, które warto zabrać ze sobą w góry.


Nie obejdzie się bez ciepłej bluzy bądź polara, które zapewnią ciepło w chłodny dzień. Oczywiście najlepiej stawiać na ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Odzież sportową czy też przeznaczoną do uprawiania turystyki górskiej. Syntetyki nie wchodzą w grę, bo nie gwarantują ani komfortu noszenia, ani komfortu termicznego. Źle przepuszczają powietrze, więc łatwo się w nich spocić. Z kolei bawełna dość długo schnie, a nasiąknięta potem z każdym kolejnym krokiem będzie ciążyć.


Pośród spodni najlepiej wybierać takie, które będą luźne. Pozwolą podpiąć nogawki bądź w ogóle je odpiąć i uzyskać odzież krótką. Do tego nieprzemakalna kurtka, chroniąca również przed wiatrem. Zarówno pośród sklepów z tradycyjną odzieżą, jak i z tą typowo sportową, można bez problemu skompletować garderobę, która idealnie sprawdzi się podczas górskich wypraw.


Stylizacja na cebulkę


Skarpety, buty, odpowiednia bielizna, podkoszulka, bluza, spodnie, czapka. Sporo tego, dlatego najlepiej sprawdza się uniwersalny i niezawodny ubiór na cebulkę. Ma być przede wszystkim komfortowo, ciepło w chłodniejsze dni lub, gdy pogoda nagle się zmieni, ale i przewiewnie, jeśli z nieba leje się żar. Odzież powinna być w miarę lekką, bo zwykle i tak mamy ze sobą mnóstwo rzeczy do zabrania na szlak.

Warto pokusić się o kupno elementów garderoby, które są nie tylko odpowiednie jakościowo, ale i można je łatwo założyć, zajmują niewiele miejsca i nie powodują dodatkowego obciążenia. A na koniec – tak ważna dla niektórych stylizacja. Kolory, fasony i ciekawe kroje. Rynek i pod tym względem jest w stanie zadowolić najbardziej wymagających.