Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko

Schrony pod Wrocławiem

Ciężko znaleźć w Polsce miasto, na terenie którego występuje aż tak wiele schronów i bunkrów jak we Wrocławiu. Tutaj znajdziecie ich ponad 500, a wciąż nie wiadomo czy wszystkie miejsca zostały odkryte. Plotek krążących o kolejnych ukrytych pomieszczeniach, korytarzach czy kolejkach jest tak wiele jak ich samych. Obiektów militarnych na mapie Wrocławia jest tak wiele, że skupimy się tylko na kilku wybranych, żeby mniej więcej przybliżyć ich historię, która głównie ma związek z dwiema wojnami toczonymi w XX wieku.

Schrony nad ziemią


Chociaż schrony i bunkry kojarzą nam się głównie z ukrywaniem się pod ziemią, we Wrocławiu spokojnie możemy znaleźć również naziemne budynki, które miały chronić przed atakami lotniczymi. Schrony obrony przeciwlotniczej zaczęto budować w 1940 roku, gdy wojska niemieckie kontrolowały już większość miast w Europie. Stąd narażone były one głównie na ataki lotnictwa aliantów, więc schrony nie miały bardzo ważnego strategicznie znaczenia. Miały jednak być pewnym zabezpieczeniem i metodą na podnoszenie morale mieszkańców. Ich konstruktorem był Richard Konwiarz, który również współtworzył projekt wrocławskiego Stadionu Olimpijskiego.


Gdzie możemy spotkać się z tymi schronami? Jeden z nich znajduje się na skrzyżowaniu ulic Garbiszyńskiej i Stalowej. Jego pierwotny dach spłonął w czasie nalotu i dziś ta wyższa kondygnacja jest całkowicie przebudowana. W budynku schronu mieści się obecnie archiwum miejskie. Podobnie wykorzystany został schron przy placu Strzegomskim, który mieścił w sobie Muzeum Współczesne Wrocław. Pozostałe schrony można znaleźć przy ul. Słowiańskiej/Ołbińskiej, ul. Ładnej czy ul. Białodrzewnej.


Festung Breslau


W bardzo dobrym stanie zachowały się bunkry zbudowane jeszcze w XIX wieku za panowania Wilhelma II. W zamian za rozwój i zwiększanie swojego gospodarczego znaczenia postanowiono utworzyć z miasta twierdzę (Festung Breslau) i do 1914 roku powstało w obrębie miasta ponad 60 obiektów militarnych, które miały za zadanie powstrzymać ewentualny napór wojsk rosyjskich. Między innymi powstały wtedy forty piechoty nr 6 i nr 4.


Nr 6 znajduje się w lasku przy ul. Polanowickiej. Powstał już w 1891 roku, ale przez podjęcie decyzji o utworzeniu z miasta Twierdzy został rozbudowany. W czasie drugiej wojny światowej zajmował ważne miejsce na mapie obronnej Wrocławia, jednak uniknął poważniejszych uszkodzeń. Dzięki temu po wojnie mogło zająć je Ludowe Wojsko Polskie. Dzisiaj fort jest nadzorem Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego.


Fort nr 4 przeżył bardzo podobną historię, co ten opisany wyżej. Powstał i został rozbudowany w tym samym czasie, po wojnie został przejęty przez Ludowe Wojsko Polskie, które stacjonowało w nim końca lat 80. XX wieku. Później jednak fort nie miał tyle szczęścia – został rozrabowany i dzisiaj powoli niszczeje.


Na szczególną uwagę zasługuje również podziemie miasta, które ukrywa wiele kilometrów korytarzy i tuneli wybudowanych głównie przed i w trakcie drugiej wojny światowej. Nie wszystkie zostały odkryte i wciąż pojawiają się nowe pogłoski, na przykład o tajemniczych pomieszczeniach pod wrocławskim Dworcem Głównym.


Autor artykułu
Historie wrocławskich bunkrów przybliżyła firma Golden Aparatment Wrocław, oferująca apartamenty w centrum Wrocławia.