Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko

Najpopularniejsze sporty zimowe dla każdego!

"Zima to nie tylko mróz, szczypiące policzki i marznące dłonie, ale również doskonała okazja do poznania nowych dyscyplin sportowych. Nie trzeba być bardzo bogatym, aby móc spełniać swoje marzenia i aktywnie wypoczywać."
Sporty zimowe cieszą się ogromną popularnością wśród turystów w każdym wieku. Dzieci, młodzież, jak i dorośli coraz chętniej korzystają z uroków zimy i planują wyjazdy nie tylko w góry na narty - coraz większą popularnością cieszą się niedoceniane do tej pory inne dyscypliny zapewniające doskonałą zabawę i białe szaleństwo. Poniżej przedstawimy kilka najpopularniejszych sportów zimowych oraz dogodne miejsca do ich uprawiania.

Łyżwy


Chyba każde dziecko przynajmniej kilka razy w życiu marzy o tym, by móc zatańczyć na lodzie. Niestety nikt nie rodzi się z odpowiednimi umiejętnościami i trzeba poświęcić mnóstwo czasu na ćwiczenia, by móc zrobić potrójny piruet. Kiedyś jednak trzeba zacząć. Najlepszym miejscem do szlifowania techniki są miejskie lodowiska, które są dostępne przez cały rok.

Narty


Niekwestionowanym władcą sportów zimowych jest narciarstwo. Dzisiaj narty są tak samo popularne jak jazda na rowerze lub bieganie. Nikogo nie dziwią zimowe wyjazdy w góry i chwytanie każdej możliwej okazji do tego, by szusować po stokach. Szczególne wrażenie robią dobrze ośnieżone i przygotowane Włoskie stoki, dlatego wyjazdy na narty do Włoch cieszą się w Polsce największym powodzeniem. Znajduje się tam mnóstwo ośrodków, gdzie możemy zapisać się na lekcje nauki jazdy na nartach z instruktorem oraz wypożyczyć nowy sprzęt. Liczne trasy narciarskie o przeróżnych stopniach trudności pozwalają zdobywać doświadczenie każdemu nawet mało doświadczonemu narciarzowi. Narty we włoskich kurortach takich jak Folgarida, Marilleva, Madona ci Campligio oraz profesjonalna współpraca z profesjonalną szkołą narciarską Ski2Sky to przyjemność z jazdy na nartach, gwarancja świetnej zabawy i ogromna dawka adrenaliny."

Snowboard


Początek snowboardu datuje się na lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. Ponad trzydzieści lat później zjazd na jednej desce stał się dyscypliną Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Dzisiaj snowboard jest chętnie wybieraną dyscypliną zarówno przez zawodowców, jak i amatorów. Wymaga jednak odpowiedniej kondycji oraz umiejętności utrzymania równowagi. Mekką polskich snowboardzistów jest Zakopane, w którym są Nosal i Kasprowy Wierch. Jazda na desce to gwarancja doskonałej zabawy na stokach.

Hokej


Na lodowisku odbywa się również jedna z najbardziej widowiskowych gier zespołowych, czyli hokej. Kanadyjski sport narodowy jest coraz popularniejszy także w naszym kraju. Dwie sześcioosobowe drużyny mają za cel zdobyć jak najwięcej bramek w godzinnym starciu. W kraju można grać w hokej niemal na większości miejskich lodowisk, np. w Warszawie na Torwarze lub lodowisku MOSiR w Białymstoku. Warto jednak pamiętać o tym, że poza dobrymi łyżwami trzeba zadbać także o odpowiednie ochraniacze, gdyż jest to wyjątkowo podatna na kontuzje dyscyplina sportowa. 

Saneczkarstwo


Bobslej Zjazd na takich sankach to prawdziwy rollercoaster. Wsiadając w specjalne sanie (bobsleje) i poruszając się po sztucznym torze lodowym o długości 1500-2000 metrów można osiągnąć prędkość nawet 130 kilometrów na godzinę. Niestety w Polsce nie posiadamy profesjonalnych torów, a jednym z nielicznych jest tor w Karpaczu. Istnieją jednak plany budowy toru w Arłamowie. Kto jednak nie chce czekać na tor może wybrać się do Innsbrucku. Tradycyjne saneczkarstwo jest równie ekscytującym sportem, ale z reguły uprawianym indywidualnie. Tutaj także jest wymagany dostęp do toru, dlatego te dyscypliny nie są zbyt szeroko dostępne w naszym kraju.

Sanki


Trudno zaliczyć je do dyscyplin sportowych, jednak są pierwszym skojarzeniem związanym ze śniegiem. To propozycja dla każdego amatora dobrej zabawy. Co prawda najczęściej ślizgawki w kształcie jabłuszek kojarzą się z dzieciństwem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby raz na jakiś czas ponownie spróbować zjazdu po ośnieżonym stoku na przydomowej górce. Rodzinne zjazdy na sankach są doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dziećmi. Gwarantują mnóstwo niezapomnianych wrażeń oraz przyjemną i szaloną zabawę.

Skoki narciarskie


Ta dyscyplina sportowa jest już nazywana naszym sportem narodowym ze względu na niebywałe sukcesy skoczków narciarskich. Ostatnie dwa lata były dla nas niezwykle łaskawe, a liczba osób zainteresowanych skokami wzrosła. Aby móc ćwiczyć trzeba zapisać się do klubu sportowego i dopiero po wielu godzinach spędzonych na mniejszych skoczniach można próbować swoich sił na Wielkiej Krokwi w Zakopanem lub Malince w Wiśle. Coraz więcej osób wykazuje chęć spróbowania skoków narciarskich. Jest to jednak ryzykowny i jeden z niebezpiecznych sportów zimowych, który wymaga umiejętności oraz doświadczenia.

Sporty zimowe to wiele interesujących dyscyplin, które z roku na rok poszerzają grono swoich zagorzałych fanów. Mimo to numerem jeden wśród profesjonalistów i amatorów pozostaje narciarstwo. Dlaczego? Jest to dość uniwersalny sport, który można uprawiać zarówno na płaskim terenie, jak i na stokach narciarskich. Poza frajdą związanych z jego uprawianiem plusem jest także to, że w trakcie jazdy można podziwiać przepiękne krajobrazy i doskonale dotlenić organizm.