Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko

Pęcherze - bolesna sprawa na górskim szlaku

Choć pęcherze bywają stosunkowo niewielkie, to stają się powodem całkiem sporych niedogodności. Wywołują czasem tak duży ból, że nie sposób się poruszać. Niestety, tego doświadczył niemal każdy. Pęcherze zdają się mniejszym problemem, gdy jesteśmy w domu. Jednak, jeśli przytrafią nam się w czasie pieszych wypraw po górach, są ogromnym utrudnieniem i potrafią zniszczyć całą radość wakacyjnej wędrówki.

Pęcherze powstają najczęściej, gdy założymy nowe buty. Sztywny materiał, z którego są wykonane, nie jest jeszcze dopasowany do stopy. Czasami buty są ciut za małe albo nieco za duże. Idąc w takim obuwiu, nasze stopy ocierają się o powierzchnię cholewki i jeśli trwa to długo, to na pewno na stopach pojawią się bolące, obtarte miejsca, na których wyrosną pęcherze.

Na długie wędrówki nie należy zakładać nowych butów, bo efekt tego jest znany zanim w ogóle wyjdziemy z domu. Jednak, w czasie przemierzania szlaków turystycznych, nawet dobre, używane buty mogą narobić wiele szkód na naszych stopach, jeśli nie zadbamy o nie w odpowiedni sposób.

Jak powstaje pęcherz?

Na skórze najpierw widoczne jest zaczerwienienie i pojawia się pewien dyskomfort. Gdy zaczyna się ona w tym miejscu łuszczyć, pojawia się wyraźny ból i chodzenie staje się bardzo trudne. Jednocześnie rozwarstwia się naskórek, a pomiędzy warstwy napływa płyn surowiczy i pęcherz gotowy. Jego rolą jest ochrona miejsca narażonego właśnie na obcieranie czy uciskanie.

Pęcherze najczęściej tworzą się na piętach, na czubkach palców oraz w okolicach kostek. Indywidualnie mogą powstawać oczywiście w każdym miejscu. Tam, gdzie pojawiają się szczególnie często, mogą tworzyć się odciski i tak zwane modzele.

To bardziej zaawansowane stadium odcisków, gdzie praktycznie dochodzi do obumarcia naskórka, który zamienia się w warstwę rogową, ale nie ulega złuszczeniu, tylko cały czas narasta.

Jak poradzić sobie z pęcherzem?

Jeśli pojawi się pęcherz, to najlepiej pozostawić go do momentu, gdy płyn surowiczy zostanie samoistnie wchłonięty. Pęcherz powinien być zabezpieczony przed kolejnymi podrażnieniami i dlatego warto zastosować specjalne plastry na pęcherze.

Plastry te mają miękką, żelową poduszeczkę, która chroni pęcherz przed kolejnymi podrażnieniami oraz przyspiesza gojenie chorego miejsca, nawilża je i uelastycznia. To znakomite opatrunki, które znacznie zmniejszają ucisk na bolące pęcherze i bardzo dobrze trzymają się w miejscu, w jakim zostały przyklejone. Bez takich środków nie warto wybierać się na dłuższe, piesze wycieczki.

Jeśli możemy przez pewien czas pozostać w jednym miejscu, na pęcherz powinniśmy stosować okłady z pokruszonej aspiryny, soku z cytryny i wody. Niewskazane jest przekłuwanie pęcherza, bo łatwo może wówczas dojść do zakażenia. Wykonuje się to tylko w momencie, kiedy rzeczywiście jest on bardzo duży i uniemożliwia chodzenie.

Przekłuwając pęcherz, trzeba zapewnić sterylne warunki, zdezynfekować powierzchnię skóry, a do samego przekłucia należy użyć jednorazowej igły. Nie wolno wycinać nadmiaru skóry, bo to ona ochroni bolesne miejsce, warto posmarować to miejsce maścią z antybiotykiem i założyć opatrunek.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Należy przede wszystkim nosić buty, które będą bardzo dobrze dopasowane do stopy. Nie mogą one być za małe, ani za duże. Powinny składać się z materiałów przyjaznych skórze stóp. Należy systematycznie obcinać paznokcie oraz unikać chodzenia w butach bez skarpet.

Więcej informacji związanych z leczeniem i zapobiegniem powstawaniu pęcherzy znajdziesz na: www.scholl.pl/zdrowe-stopy/problemy-i-rozwiazania/pecherze/