Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach,
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko
Rodzinna Turystyka w Portalach społecznościowych

Masz domek nad jeziorem? Zainwestuj w pomost pływający!

Pomost to niewątpliwie ten element nadbrzeżnej architektury, który sprawia że wypoczynek nad jeziorem staje się ciekawszy. Z pomostów mogą korzystać zarówno amatorzy aktywnego wypoczynku jak i zwolennicy błogiego leniuchowania. Pomosty mogą być wykorzystywane jako platformy do zażywania kąpieli słonecznych lub jako miejsca cumowania kajaków, łodzi, jachtów i innych sprzętów wodnych. Są również niewątpliwą atrakcją dla amatorów wędkarstwa.

Jak zabrać się za budowę pomostu? O czym warto pomyśleć przed rozpoczęciem prac?


Niełatwy wybór

Pierwszym etapem jest wybór pomostu. Konstrukcje tradycyjne znają wszyscy, bo są one nieodłącznym elementem brzegów polskich jezior. Jest jednak alternatywa w postaci pomostów pływających. Te nowoczesne rozwiązania są znacznie mniej popularne, ale posiadają wiele zalet, które warto poznać przed podjęciem decyzji.


Łatwa budowa

Wybudowanie tradycyjnego pomostu wymaga wiele pracy i specjalistycznego sprzętu. Dzieje się tak głównie dlatego, że jest on posadowiony na palach wbitych w dno jeziora. Ich montaż jest bardzo czasochłonny i dosyć trudny. Prace wykonywane są w wodzie, a ze względu na zwiększająca się głębokość akweny, duża ich część wymaga użycia łódki. W przypadku pomostów pływających takie kłopoty nie występują. Konstrukcje tego typu nie wymagają stosowania podpór i mogą być zakotwiczone do dna jeziora lub zacumowane do jego brzegu. Dzięki temu montaż pomostu pływającego jest bardzo prosty.

Równie prosty i mało czasochłonny jest demontaż pomostu. A modułowa konstrukcja sprawia, że można go przechowywać „pod dachem”, dzięki czemu okres jego eksploatacji ulega znacznemu wydłużeniu.


Łatwa konserwacja

Pomosty pływające wykonane są z modułów polietylenowych. Jest to materiał trwały i odporny zarówno na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych jak i uszkodzenia mechaniczne. Jednak prawdziwą przewagą tej technologii jest brak konieczności stosowania pali. A brak tych elementów konstrukcji powoduje oczywiście, że nie ma konieczności ich konserwowania.

Konserwacja powierzchni pomostu pływającego jest uzależniona od jego typu. Możliwy jest wybór wariantu niewymagającego żadnych prac konserwacyjnych. Dostępne są także warianty wymagające drobnych remontów.


Walory estetyczne

Część osób powie – prawdziwy pomost to taki wykonany z drewna i tylko drewniany pomost pozwala na prawdziwy kontakt z naturą. Osoby te mogą być zaskoczone możliwościami jakie dają pomosty pływające. Otóż polietylenowe pływaki mogą bez problemu zostać wykończone drewnianym deskowaniem. Dzięki temu, na pierwszy rzut oka, niczym nie różnią się od dobrze znanych konstrukcji tradycyjnych. Producenci umożliwiają zamontowanie na krawędziach pomostu estetycznych barierek, drabinek kąpielowych oraz osprzętu niezbędnego do cumowania jednostek pływających. Dzięki temu pomosty pływające są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również bezpieczne i funkcjonalne.

Zatem jeżeli myślisz o budowie pomostu zapoznaj się z bogatą ofertą pomostów pływających. Dzięki nim wypoczynek na brzegu jeziora stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny.