Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko

Jak urozmaicić dziecku czas wolny?
Ciekawe zabawy dla dzieci

W co bawić się z dziećmi, gdy dokucza im nuda? Często im prostsza zabawa tym lepiej - maluchy potrafią cieszyć się każdym drobiazgiem. Wystarczy chwila uwagi i odrobina kreatywności, by wspólnie spędzić czas śmiejąc się i robiąc coś twórczego. Poniżej znajdziesz wiele inspirujących pomysłów, dzięki którym zaciekawisz dziecko i zapewnisz mu mnóstwo rozrywki angażującej wyobraźnię.

Poszukiwanie skarbów

W różnych miejscach w ogrodzie poukrywaj małe przedmioty (cukierki, figurki albo monety). Daj dzieciom rozmaite wskazówki: zdradź liczbę kroków, jaką mają pokonać albo opisz punkty orientacyjne.

Co to za stwór?

Do zabawy potrzebne są kredki i kartka papieru. Rodzic wymienia 3 części ciała np. ogon, łapa i głowa. Maluch wybiera w myślach 3 zwierzęta i zapamiętuje je. Następnie rysuje jednego stwora, posiadającego cechy wybranych wcześniej zwierząt. Mama lub tata zgadują, do jakich stworzeń należą poszczególne fragmenty.

Kolory

Dziecko lub dorosły prowadzący zabawę, trzyma piłkę. Pozostałe stoją lub siadają w szeregu naprzeciwko niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego gracza, wymieniając przy tym rozmaite kolory. Oni łapią i odrzucają piłkę. Nie wolno jej łapać, gdy rzucający piłkę krzyknie „czarny!”. Jeśli jednak ktoś złapie piłkę mimo „zakazanego” koloru, zostaje prowadzącym.

Obrazki z kółek

Przygotuj dziurkacz, klej, białe i kolorowe kartki. Twoje pociechy wycinają kółka, a później wykleją biały papier. Im więcej kolorów, tym lepiej. Temat obrazka jest dowolny – ulubione zwierzę, postać z bajki, widok za oknem albo pocztówka z podróży.

Karmienie bestii

Wytnij w kartonie kilka otworów. Pomaluj go farbami – dziury mają imitować paszcze wodnych stworów. Maluchy rzucają do otworków piłkami, by nakarmić morskie potwory. Wygrywa ten, kto trafi do dziury największą ilość razy.

Tor przeszkód

Na trasie biegu poustawiaj różne przeszkody – krzesła, duże zabawki, skrzynki – albo rozwieś sznurek. Mali sportowcy muszą pokonać odcinek pełen utrudnień w jak najkrótszym czasie.

Łowienie rybek

Przygotuj makaron penne i słomki do napojów. Rozsyp makaron na stole. Zadaniem maluchów będzie „łowienie” go za pomocą słomek. Wygra ten, kto złowi najwięcej „rybek”.

Budowane kryjówki

Wykorzystując krzesła, fotele, koce i poduszki zbudujcie z dziećmi domek. Później bawcie się w nim w Indian, w poszukiwaczy złota albo w biwak.

Balony z wodą

Przygotuj dwa duże ręczniki i kilka balonów napełnionych wodą. Trzymając ręczniki za rogi i stojąc około pół metra od siebie uczestnicy za pomocą ręcznika przerzucają balon od jednej drużyny do drugiej. Po każdym udanym przerzucie, zwiększa się odstęp między drużynami. Runda trwa do upadku balonu na ziemię. Wedy rozpoczyna się kolejną rozgrywkę.

Piegus

Potrzebny będzie stoper, miski z wodą i mnóstwo papierowych kropek powycinanych dziurkaczem. Gracze dobierają się w pary. Jeden zawodnik pełni rolę „piegusa”, zadanie drugiego to naklejanie piegów. Przed rozpoczęciem rundy, każda drużyna otrzyma miseczkę z wodą i wsypanymi do niej papierowymi kółeczkami. Sędzia ustawia stoper na pół minuty. Po sygnale „start” dzieci zaczynają naklejać piegi na twarz drugiego członka drużyny. Gdy upłynie wyznaczony czas, sędzia liczy piegi. Wygrywa najbardziej „piegowata” ekipa.

W domu zagościła nuda? Zapamiętaj opisane powyżej ciekawe zabawy dla dzieci. Dzięki nim Twoje pociechy spędzą czas na wspaniałej rodzinnej rozrywce. Poprawi się też ich zręczność i koncentracja, dlatego że zaprezentowane gry staną się doskonałą gimnastyką dla ciała i umysłu. Sprawdź również piosenki i wierszyki w serwisie TaTenTo.pl.