Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach,
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko
Rodzinna Turystyka w Portalach społecznościowych

Okolice Krakowa. Co jest warte zobaczenia?

Kraków to nie tylko turystyczna perełka, ale też świetna baza wypadowa na wycieczki po Małopolsce. A przecież to region, w którym na pewno ich nie brakuje.

Wawel, Rynek Główny wraz z resztą Starego Miasta czy pełen śladów żydowskiej przeszłości Kazimierz… Kraków pełen jest atrakcji, których zobaczenie (przynajmniej raz w życiu, choć każde odwiedziny przynoszą nowe przeżycia) to obowiązek każdego Polaka. Wizyta w dawnej stolicy naszego kraju nie musi jednak ograniczać się do zwiedzania samego miasta, bo jego okolice okazują się równie ciekawe.

Organizację wycieczek po okolicach stolicy Małopolski znacznie ułatwi wynajem samochodu. Kraków to miasto, w którym wypozyczalni samochodów działa sporo, więc znalezienie odpowiedniej oferty na pewno nie będzie dla ciebie problemem. Gdzie jednak warto wybrać się będąc pod Wawelem? Jakie miejscowości w pobliżu Krakowa są szczególnie warte uwagi, a przy okazji nieoblegane przez turystów, tak jak Stare Miasto?

Sól to nie tylko Wieliczka

Kiedy mowa o słynnej kopalni soli w Małopolsce, na myśl w pierwszej kolejności przychodzi ci na pewno Wieliczka. Tymczasem niespełna pięćdziesiąt kilometrów od centrum Krakowa znajduje się druga, równie wiekowa i cenna historycznie kopalnia. Chodzi rzecz jasna o Bochnię i jej XII-wieczną kopalnię, która od kilku lat, podobnie jak jej odpowiedniczka z Wieliczki, znajduje się na liście UNESCO.

Do Bochni warto jednak wybrać się nie tylko ze względu na kopalnię, bo miasto obfituje w zabytki. Wśród nich najbardziej godna uwagi jest tutejsza bazylika pod wezwaniem św. Mikołaja. To XV-wieczny kościół wzniesiony w stylu gotyckim, którego dodatkową ozdobą jest wykonana z drewna, wolno stojąca dzwonnica z pierwszej połowy XVII wieku.

Zalipie. Wieś jak z obrazka

Po półtorej godziny jazdy autem z wypożyczalni samochodów z Krakowa dojedziesz do Zalipia, jednej z najbardziej znanych polskich wsi. Jej wyjątkowość tkwi w artystycznym zacięciu mieszkanek, które od XIX wieku ozdabiają ściany swoich chat, ludowymi malunkami. Najsłynniejszą artystką z Zalipia była Felicja Curyłowa, której dom wraz zabudowaniami gospodarczymi funkcjonuje obecnie jako muzeum.

W Zalipiu ludowymi, kwiecistymi motywami ozdobione są jednak nie tylko chaty. Zobaczysz tu jedyną w swoim rodzaju, kolorową kapliczkę, takie studnie i żurawie, a po wejściu do którejś z izb – także piece lub sprzęty domowego użytku. Wizyta w tej artystycznej wsi to poza tym okazja do zakupu ręcznie zdobionych naczyń, sprzętów kuchennych bądź chustek i obrusów.

Miasto z kamienia

Podobna odległość dawną stolicę Polski dzieli od Ciężkowic. To niewielkie miasteczko to nie tylko uroczy, typowo galicyjski rynek, ale też bogactwo przydrożnych kapliczek i, co najważniejsze, Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków, w którym znajdziesz bogatą kolekcję ptaków, ssaków i owadów.

Mówiąc o Ciężkowicach i przyrodzie, nie sposób nie wspomnieć także o rezerwacie przyrody Skamieniałe Miasto. Oba miasta – to „prawdziwe” i z kamienia – dzieli jedynie kilometr. Rezerwat to liczne skały z piaskowca, które zgodnie z legendą są domami miasta, które wraz z mieszkańcami zostało zamienione w kamień, za ich grzechy. Skamieniałe Miasto możesz zwiedzić podążając za znakami niebieskiego szlaku pieszego. Nie powinno to pochłonąć więcej niż półtorej godziny.