Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach,
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko
Rodzinna Turystyka w Portalach społecznościowych

Architektura Łazienek Królewskich -
najlepsze miejsce dla miłośników eklektyzmu

Łazienki warszawskie tworzące zespół pałacowo-parkowy wyróżnia mnogość form architektonicznych. Umieszczona w scenerii ogrodu enklawa bogata w zabytki historii i sztuki stanowi serce wielkomiejskiej metropolii. Przeplatają się tu motywy klasycystyczne z akcentami inspirowanymi sztuką antyczną, francuską a nawet chińską. Miejsce to jest wyjątkowe pod kątem konstrukcyjnym i jedyne w swoim rodzaju.

Rzeźby w Łazienkach Królewskich

Łazienki Królewskie przesycone są rzeźbami osadzonymi w tematyce obyczajowej, historycznej, symbolicznej oraz mitologicznej przedstawiającymi sceny, zwierzęta, naczynia oraz konkretne postacie. Rozlokowane po ogrodach i parku rzeźby tworzone były konsekwentnie jako przedłużenie stylistyki panującej we wnętrzach budynków, z którymi sąsiadowały. Ich największe skupienie można zaobserwować w okolicy Pałacu na Wodzie, Starej Oranżerii, Białego Domku i Amfiteatru. Często ustawiane były symetrycznie w celu podkreślenia układu kompozycyjnego. Oprócz rzeźb figuralnych, które personifikują np. wodę oraz rzeki Wisłę i Bug, znalazły się tu również pomniki. Są to popiersia, a nawet całe sylwetki, zasłużonych dla kraju postaci historycznych, takich jak: Fryderyk Chopin, Jan II Sobieski, Stanisław August Poniatowski, Eugeniusz Kwiatkowski, Cyprian Kamil Norwid, Henryk Sienkiewicz, Jan Leon Hipolit Kozietulski, Józef Bem, Stanisław Wyspiański, Maurycy Mochnacki, Piotr Wysocki oraz Ignacy Jan Paderewski. Z kolei przy Starej Oranżerii znalazły się popiersia cezarów rzymskich. Ponadto w Łazienkach spotkać można również rzeźby antycznych bóstw (Neptun, Herkules), zwierząt (Pies), marmurowe wazony oraz wykonane w stylistyce francuskiej i rzymskiej rzeźby barokowej Bachantka i Tańczący Faun.

Budynki w Łazienkach Królewskich

Pałac na Wyspie został wzniesiony jako barokowy pawilon łaźni. Ostatecznie przekształcono go na utrzymany w klasycystycznym stylu pałac. Amfiteatr stanowi wyjątkowe połączenie wpływów antycznych z teatrem w otwartej przestrzeni. Scenę otaczają charakterystyczne dla rzymskiej architektury kolumny, które zostały wystylizowane w taki sposób, by wyglądały jak starożytne ruiny. Początkowym przeznaczeniem Starej Oranżerii było zapewnienie zimą schronienia drzewkom egzotycznym, w tym pomarańczowym, stąd jej nazwa. W Oranżerii (Pomarańczarni) znajduje się Królewska Galeria rzeźby z bogata kolekcją marmurowych i gipsowych kopii kluczowych starożytnych dzieł oraz Galeria Rzeźby Polskiej. Oprócz tego swoja lokacje ma tutaj również Teatr Królewski, który jest jednym z zaledwie kilku w Europie oryginalnych teatrów dworskich z XVIII wieku.

Oprócz rzeźb i budowli w Łazienkach na szczególna uwagę zasługują również mosty. Są one nie tylko funkcjonalną częścią ogrodów łączącą brzegi stawów, ale również małymi dziełami sztuki utrzymanymi w stylistyce klasycystycznej i chińskiej (Mostek Chiński).