Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko

Poznajemy nowoczesne metody nauki jazdy na nartach

Każda szkoła narciarska w dużej mierze skupia się na tym, aby jak najlepiej nauczyć swoich podopiecznych sztuki jaką jest jazda na nartach. Zastosowanie odpowiedniej techniki dla danej jednostki zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania jej umiejętności - amatorów uczy się zupełnie inaczej niż osoby zaawansowane, które długie lata szusują po wielu stokach. Narciarstwo wymaga przede wszystkim wypracowania sobie jak najlepsze techniki dlatego też niemal każda szkoła narciarska pomaga i pokazuje początkującemu narciarzowi, jak nad taką techniką należy pracować.

Początki na nartach

Każdy początkujący narciarz, zanim zacznie dobrze jeździć po stokach, musi perfekcyjnie opanować kilka niezwykle podstawowych elementów. Pierwszym krokiem jest obycie się ze sprzętem. Dopiero potem można przystąpić do nauki jazdy podłużnej na wprost, absolutnej podstawy w jeździe na nartach. Po opanowaniu jazdy na wprost z stabilną postawą ciała, instruktorzy przystępują do nauki narciarza skrętów płużnych oraz jazdy równoległej.


Technika to postawa

Szkoła narciarska przy nauce jazdy na nartach najwięcej czasu poświęca na wypracowanie odpowiedniej pozycji zjazdowej. Instruktorzy dbają i starają się w narciarzu wyrobić nawyk postawy nieskrępowanej i bardzo swobodnej w czasie jazdy. Niezwykle uczulają też na wszelkie usztywnienia kręgosłupa czy przybieranie bardzo wymuszonej sylwetki, która z całą pewnością nie pomoże opanować perfekcyjnie umiejętności jazdy na nartach. Niezwykle ważne jest również, aby w czasie jazdy narty rozstawione były na szerokość bioder. Przy absolutnych amatorach instruktorzy pozwalają nawet na nieco szerszy ich rozstaw.


Dobre przygotowanie to podstawa

Niezależnie od tego jaka szkoła narciarska zostanie przez nas wybrana, w każdej usłyszymy to samo - zanim zaczniemy uczyć się jazdy na nartach warto się w odpowiedni sposób do tego przygotować. Często wystarczyć mogą ćwiczenia na domowej siłowni. Wystarczy wyposażyć się w urządzenia takie jak krzesła czy drążki w drzwiach ( za ich pomocą ćwiczyć można barki, ręce i klatkę piersiową) oraz rower.

Jeśli nie mamy roweru równie dobrze sprawdzi się regularne bieganie, nawet na stosunkowo krótkich dystansach. Przygotowanie to jeden z najistotniejszych elementów we wszystkich nowoczesnych metodach nauki jazdy na nartach. Warto skorzystać z bogatej oferty, jaką ma każda szkoła narciarska . Znaleźć można tam zarówno kursy dla dzieci jak i dla dorosłych. Weekendowe albo tygodniowe lub dwutygodniowe obozy narciarskie.


Jak wygląda nauka jazdy na nartach

Każdy kurs rozpoczyna się, jak już zostało wcześniej wspomniane, od wypracowania odpowiedniej pozycji. Każde wyjście na stok poprzedzone zostać powinno solidną rozgrzewką – to pomoże uniknąć niechcianych kontuzji, które uniemożliwią dalszą naukę jazdy na nartach. Za rozgrzewkę uznać można nawet kilkunastominutowy, w średnim tempie marsz z nartami. Współcześnie instruktorzy skupiają się na nauce następujących elementów jazdy narciarskiej.


1. Łuki płużne. Aby się ich nauczyć, instruktorzy radzą, aby w czasie jazdy dotykać obiema rękami kolan. Ważne jest, aby naciskać je od wewnątrz w miarę mocno tak, by wywarły odpowiedni nacisk na narty. Z całą pewnością jazda takim łukiem przy pierwszym podejściu nie będzie wyglądała jak powinna, ale z pewnością ćwiczenia pomogą w osiągnięciu perfekcji. Jazda przede wszystkim powinna być świetną zabawą, dlatego nie warto przejmować się jakimikolwiek niepowodzeniami.


2. Skręt równoległy odstokowy. Oddalanie się od linii stoku pozwala na zmniejszenie prędkości zjazdu, więc pewne techniki warto dokładnie dopracować, dla większej satysfakcji z jazdy. Nauka takiego skrętu stanowi wielkie wyzwanie, ale po opanowaniu tej techniki frajda z jazdy na nartach jest większa niż do tej pory. Instruktorzy uczą, że w czasie jazdy na skos należy lekko odstawić górną nartę, opierają dłonie na kolanie, pod którym jedzie podnoszona narta. Wówczas zmienia się krawędź narty z zewnętrznej na wewnętrzną. Wystarczy zdać się na narty, które niejako w takiej pozycji same pracują.