Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach,
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko
Rodzinna Turystyka w Portalach społecznościowych

Które miejsca na Południu Europy warto odwiedzić w 2018 roku?

Południe Europy, choć uwielbiane przez tysiące turystów, wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Zboczenie z najchętniej uczęszczanych szlaków z pewnością zachwyci więc niejednego poszukiwacza przygód i amatora zwiedzania mało uczęszczanych miejsc. Świetnym kierunkiem inspirujących wyjazdów w roku 2018 jest Półwysep Bałkański - tygiel kultur, smaków i krajobrazów.

Serbia: pierwsze kroki na Bałkanach

Podróż po interesujących, choć niekoniecznie najchętniej odwiedzanych, krajach bałkańskich najlepiej zacząć od Belgradu. Dzisiejsza stolica Serbii to jedno z najstarszych miast w Europie. Swoją historią sięga siedmiu tysięcy lat wstecz. Belrad usytuowany na styku dwóch rzek pamięta wiele europejskich zawirowań. Na przestrzeni wieków powiewały w nim bowiem flagi wielu państw. Pełnił również istotną funkcję miasta łączącego Północ z Południem – w czasach austro-węgierskich był istotnym punktem na mapie Europy. Dzisiejszy Belgrad jest naznaczony dziejową zawieruchą, jednak z łatwością można odnaleźć w nim znamiona dawnej świetności. Poza odwiedzeniem najbardziej charakterystycznych dla miasta zabytków (m.in. cerkiew św. Sawy, twierdza Kalemegdan, synagoga czy meczet), warto wybrać się na długą wędrówkę urokliwymi uliczkami stolicy. Punktem obowiązkowym jest skorzystanie z serbskiej gościnności. Znajdziecie ją chyba w każdej knajpce w mieście.

Macedonia: spotkanie dwóch kultur

Cechą charakterystyczną Macedonii jest wieloaspektowy dualizm, który doskonale widać w stolicy kraju - Skopje. Miasto zostało bowiem ukształtowane przez dwie kultury - chrześcijańską i muzułmańską. Odwiedzając stolicę Macedonii warto więc wybrać do jej najstarszej części, w której znajduje się meczet oraz pełen pyszności targ. Nie można jednak zapomnieć o drugim obliczu Skopje, czyli jego nowoczesnej części i licznych cerkwiach. Godne uwagi są również nieco karykaturalne nowe zabytki, które mają nawiązywać do czasów Aleksandra Macedońskiego. Choć większość z nich wygląda kuriozalnie, warto poświęcić im chwilę, ponieważ stanowią swoistą próbę kształtowania tożsamości narodowej. Godne uwagi jest także Muzeum Narodowe, które nie nudzi, a zachwyca nowoczesnymi rozwiązaniami i arcyciekawymi opowieściami przewodników.

Opuszczając Skopje, warto udać się na południe kraju, do Ochrydy. To piękne miasto leży w niezwykle malowniczej okolicy. Z brzegów najstarszego europejskiego jeziora (Jezioro Ochrydzkie) można zobaczyć wybrzeże Albanii, która jest kolejnym punktem na naszej mapie bałkańskich bezdroży. Miasteczko zachwyca architekturą oraz historią, która sięga czasów średniowiecza. Znajdziemy tu ruiny twierdzy cara Samuela, cerkwie i urocze uliczki. Ponadto Ochryda przypadnie do gustu miłośnikom przyrody. Jezioro jest bowiem uznawane za ostoję ptaków. Można tu spotkać: hełmiatkę, gągoła, perkoza zausznika oraz kormorana małego.

Albania: góry, morze i miasta-muzea

Ochryda to doskonały sposób na spędzenie niezapomnianego dnia w Macedonii i świetna baza wypadowa do dalszej części Półwyspu Bałkańskiego. Znad Jeziora Ochrydzkiego warto bowiem wyruszyć do Albanii, a szczególnie do jej stolicy i największego miasta - Tirany. Miejsce oferuje wiele atrakcji nawet dla najbardziej wymagających turystów. Warto więc wybrać się na długi spacer, w czasie którego punktami obowiązkowymi będą: pomnik najbardziej znanego syna Albanii Gjergja Kastrioti Skënderbeu, Teatr Opery i Baletu, Narodowe Muzeum Historyczne, Meczet Ethem Beja, Wieża zegarowa, Biblioteka Narodowa i Park Młodzieży.

Wprost z Tirany warto wyruszyć do miasta tysiąca okien, czyli Beratu, który jest jednym z najpiękniejszych miast na Bałkanach. Miejscowość jest położona nad rzeką Osum i na pewno pozostanie na długo w pamięci każdego ciekawskiego turysty. Roi się tu bowiem od zabytków. W czasie zwiedzania warto uwzględnić: zamek, meczety, klasztory, Katedrę Zaśnięcia NMP, cerkwie oraz muzeum etnograficzne.

Dobrym pomysłem na kontynuację albańskiej przygody jest wizyta we Wlorze - mieście położonym na styku dwóch mórz: Adriatyckiego i Jońskiego. Miejscowość zachwyca niezwykłym widokiem na wzgórze Kuzuk-Baba oraz wybrzeżami. Jedne z nich są płytkie i piaszczyste, inne zaś - kamieniste i głębokie.

Ostatnim punktem na mapie wycieczki po Albanii może być Gjirokaster - porównywane do Beratu miasto-muzeum. Miejscowość jest otoczona górami sięgającymi 2000 m n.p.m., co niewątpliwie dodaje jej uroku. Ponadto kamienne domki znajdujące się na starówce sprawiają, że Gjirokaster pozostaje na długo w pamięci turystów. Ze względu na swoją architekturę miasto bywa nazywane miastem tysiąca schodów lub miastem białych dachów.

Zakynthos: perła na Morzu Jońskim

Wlora leżąca na styku Morza Adriatyckiego i Jońskiego to doskonały punkt wypadowy na grecki Zakynthos (https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja/zakynthos). Wyspa z roku na rok zyskuje sobie coraz większe grono fanów, jednak wciąż pozostaje nieznana dla wielu turystów. Odwiedzając to miejsce, warto więc udać się na plażę ze słynnym wrakiem oraz odwiedzić małe wioski rybackie - są niezwykle klimatyczne. Ponadto Zakynthos to świetne miejsce dla osób, które zwiedziły kontynentalną Grecję. Wizyta na wyspie to zupełnie inne spojrzenie na ten kraj.

Kraje bałkańskie to bogactwo kultur i smaków, dlatego właśnie podróże na Południe Europy pozostają w pamięci turystów na długie lata. Planując wakacje w roku 2018, warto postawić na tę część kontynentu, która wciąż kryje w sobie wiele tajemnic - zbadanie ich zanim przedrepczą je miliony turystów to prawdziwe wyzwanie.