Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Loty widokowe -  szybowcem czy helikopterem?

Latanie od najdawniejszych czasów było marzeniem ludzi. Już nasi przodkowie, podziwiając umiejętności ptaków do wzbicia się w powietrze, przez wiele lat podejmowali próby skonstruowania urządzenia, które umożliwi im wznieść się ku niebu, a tym samym pozwoli na osiągnięcie pełnej wolności. Pierwsze loty odbywały się balonem, a kolejne, w wyniku podejmowanych prób możliwe były przy pomocy szybowców.

W dzisiejszych czasach z uwagi na znaczny rozwój nauki oraz techniki mamy o wiele więcej możliwości wzniesienia się ponad ziemię. Zapewne sporo osób niejednokrotnie miało okazję lecieć samolotem pasażerskim, na przykład na wakacje czy też w celach podróży służbowych. Chociaż dla niektórych unoszenie się dziesiątki tysięcy metrów nad ziemią jest nie lada wyzwaniem niejednokrotnie połączonym z przerażeniem, strachem i niepokojem, to jednak dla wielu osób stanowi niezapomniane i ekstremalne przeżycie, sprawiające wiele radości. Ostatnimi czasy coraz bardziej wzrasta zainteresowanie lotami widokowymi - szybowcem czy helikopterem, dzięki którym możemy podziwiać piękne widoki z zupełnie niecodziennej perspektywy. Bez wątpienia stanowią one świetną alternatywę dla standardowych form spędzania wolnego czasu, jak na przykład spacerowania, pływania lub oglądania telewizji. W internecie można znaleźć mnóstwo przeróżnych ofert tej formy rozrywki, od lotów grupowych (z przyjaciółmi czy rodziną), indywidualnych , po te przybierające formę bardziej romantyczną – z naszą ukochaną drugą połówką.

Decydując się jednak na lot widokowy aerodyną bez napędu czyli szybowcem lub aerodyną z napędem czyli helikopterem, warto bliżej się im przyjrzeć aby dokonać właściwego wyboru. Aby unieść w powietrze szybowiec niezbędne jest użycie wyciągarki (unosi szybowiec w górę z prędkością ponad 100 km/h) lub samolotu, który wzniesie go w przestrzeń powietrzną. Tego rodzaju aerodyny mogą osiągnąć dużą prędkość bez powodowania znacznych turbulencji i zawirowań. Z uwagi jednak na często występujący problem nieudanego wyczepiania liny, przy pomocy której szybowiec wznoszony jest w powietrze, traci on sterowność, co może skutkować utratą panowania nad nim przez pilota, a w konsekwencji prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia. Helikopterem natomiast wzniesiemy się w górę bez większych problemów z uwagi na jego napęd silnikowy. Z kolei dzięki jego skrzydłom, tak zwanym łopatom wirnika, które stale poruszają się w powietrzu wirując wokół własnej osi, możemy poruszać się z bardzo małą prędkością, a nawet zawisnąć w jednym miejscu, co umożliwia zrobienie zdjęć niesamowitych widoków. Niektóre firmy oferują nawet możliwość wyboru jakim śmigłowcem chcemy polecieć. Zastanawiając się zatem, jaki lot widokowy wybrać – szybowcem czy helikopterem, bez wątpienia warto zdecydować się na tę drugą opcję, zapewniając sobie (lub bliskiej osobie) niezapomnianą przygodę i niesamowite wspomnienia.

Więcej informacji na: http://helipoland.com/