Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Wakacje w Gdańsku - zwiedzanie i plażowanie

Większość osób decydujących się na wakacje nad morzem ma w planach przede wszystkim plażowanie. Rodziny z dziećmi, radosne nastolatki, seniorzy i zakochane pary - oni wszyscy wybierają leniwy relaks na piasku i wśród bałtyckich fal. Jednak są też tacy, którzy chcą nieco urozmaicić sobie urlop i oprócz leniwego wylegiwania się na brzegu chcą też trochę pozwiedzać. Dla takich osób najlepszym wyborem jest Gdańsk - historyczne miasto portowe o wielu wyjątkowych zabytkach, które są unikatowe na skalę kraju.

Gdańsk zapisał się na kartach historii jako miasto portowe, skupiające się na handlu drogą morską. Dzięki kontaktom handlowym z innymi krajami rządzący oraz mieszczanie gdańscy byli bardzo zamożni i chętnie prezentowali swój status społeczny. Dzięki temu powstało wiele wyjątkowych zabytków średniowiecznych, renesansowych, manierystycznych i barokowych, które cały czas przyciągają turystów w każdym sezonie. Większość z powstałych wówczas budowli zachowała swoją pierwotną formę, ponieważ Gdańsk nie odniósł podczas II wojny światowej zniszczeń na taką skalę jak inne polskie miasta. Osoby przybywające na wakacje do Gdańska z pewnością będą chciały poznać jego historię i skorzystać ze wszystkich uroków - zarówno tych miejskich, jak i nadmorskich. Dlatego też zachęcamy do pobytu w Hotelu Prawdzic - to hotel nad morzem mieszczący się w Gdańsku Jelitkowie, a więc dzielnicy położonej zarówno blisko centrum jak i plaży.

Najważniejszy deptak w mieście

Zwiedzanie Gdańska najlepiej rozpocząć od Złotej Bramy mieszczącej się na samym początku ulicy Długiej. To nie tylko dobry punkt startowy ze względu na położenie, ale także ze względu na styl jaki ta budowla reprezentuje - manieryzm niderlandzki. W Gdańsku powstało wiele budynków w tej stylistyce i jest ona charakterystycznym elementem w zabudowie miejskiej Starego Miasta. Idąc dalej ulicą Długą dochodzi się do pięknego ratusza miejskiego, będącego obecnie siedzibą Muzeum Gdańska. Gotycko-renesansowy budynek ze strzelistą wieżą góruje nad całą okolicą i jest dobrym punktem orientacyjnym. Kilka kroków dalej mieści się słynna Fontanna Neptuna, która stanowi dla wielu osób główną atrakcję i punkt spotkań w centrum. Stanowi ona początek Długiego Targu, który wraz z ulicą Długą tworzy tzw. Drogę Królewską. Oprócz pięknych miejskich kamienic można podziwiać tam także Dwór Artusa - jego wyjątkowa fasada pochodzi z XVI wieku, chociaż budynek jest o wiele starszy. Kiedyś miejsce spotkań kupców i giełda, obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W poszukiwaniu bursztynu i gotyku

Idąc dalej spotkamy na swojej drodze Zieloną Bramę - najstarszą bramę wodną Gdańska. Prowadzi ona do deptaku nad Motławą, chętnie uczęszczanego przez rodziny z dziećmi, które chcą przyjrzeć się bliżej statkom i łódkom. Jeśli pogoda sprzyja, można zdecydować się na spacer ulicą Mariacką, która słynie ze wspaniałych sklepów z bursztynową biżuterią. Ta zaciszna uliczka to urokliwy zakątek w samym sercu miasta. Prowadzi ona do Bazyliki Mariackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która pełni rolę fary Głównego Miasta. To niezwykły gotycki kościół, który jest trzecim największym w Europie budynkiem sakralnym wykonanym z cegły. Masywna sylwetka wyróżnia go na tle smukłych kamienic, a wieża góruje nad całą okolicą. Warto zwiedzić jego wnętrza - w środku można podziwiać wiele pięknych rzeźb i ołtarzy. Niespodzianką dla wielu osób jest przyległa do fary Kaplica Królewska zaprojektowana przez Tylmana z Gameren na zlecenie króla Jana III Sobieskiego i społeczności katolickiej Gdańska.

Zabytki co krok

Dalszy spacer powinien obejmować takie ważne punkty Starówki jak Wielka Zbrojownia (w której mieści się obecnie Akademia Sztuk Pięknych), Katownia, Hala Targowa przy placu Dominikańskim, a także Bazylikę św. Mikołaja i kościół św. Jana. W obrębie Głównego miasta jest mnóstwo pięknych budynków, które warto zobaczyć i poznać dzięki nim historię miasta. Zachęcamy do odwiedzenia Trójmiasta, zwłaszcza w miesiącach wiosennych i letnich. Można wówczas nie tylko zwiedzać, ale także skorzystać z pięknej pogody na plaży. Wszystkim przyjezdnym polecamy hotel w Gdańsku Jelitkowie - Hotel Prawdzic.