Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Wyjazd w Tatry z maluchem - jak się przygotować? Wybierz najlepsze buty trekkingowe dziecięce!

Górskie wyprawy z dzieckiem mogą być dla niego niezapomniana przygodą. Jednak, aby jeszcze długo wracało do nich wspomnieniami, musimy zapewnić mu wszystko, co sprawi, że podczas pieszych wycieczek będzie czuło się komfortowo. Wielu rodziców sądzi, że specjalne buty trekkingowe dziecięce to zbędny wydatek na taką podróż. Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, jak wybrać dobre buty trekkingowe dla pociechy, aby mogła w pełni cieszyć się rodzinnym wyjazdem.

Buty trekkingowe dziecięce - jak zapewnić odpowiedni komfort?

Nie jest tajemnicą, że buty trekkingowe dla dzieci powinny być przede wszystkim wygodne. Dlatego niezwykle ważne jest ich zmierzenie przed zakupem. Każda stopa ma inne wymiary, nie tylko długość, dlatego kupowanie butów „na oko”, co zdarza się, gdy dziecko nie przepada za przymierzaniem obuwia, może skutkować bolesnymi pęcherzami i otarciami podczas pieszych wędrówek. Przed Wami dłuższe wycieczki? Zdecyduj się na nieco większy rozmiar. Stopa podczas marszu może odrobinę spuchnąć, dlatego taki wybór poprawi komfort marszu.

Buty trekkingowe dziecięce dobiera się również do warunków atmosferycznych, w tym pory roku. Letnie modele powinny być niskie, lekkie i przewiewne, aby zapewniać stopie odpowiednią wentylację. Nawet jeśli wycieczki nie będą o wiele bardziej wymagające niż wejście na Morskie Oko, lepiej zrezygnować z sandałków, które zwykle nie zapewniają odpowiedniej stabilizacji podczas dłuższych wędrówek po nierównym terenie. Co więcej, odpowiednio dobrane buty trekkingowe niskie mogą też służyć dziecku na co dzień.

Jeżeli chcemy zakupić buty trekkingowe dziecięce na wiosnę, jesień czy nawet zimę, warto pomyśleć o tych podszytych membraną. Gwarantuje lepsze ocieplenie, a także ochronę przed przemakaniem, pozwalając przy tym na odpowiednią cyrkulację powietrza. Pamiętajmy też o odpowiedniej impregnacji dostępnymi na rynku środkami, aby dodatkowo zabezpieczyć obuwie przed zniszczeniem i zwiększyć jego wodoodporność. Wybierając model, warto postawić także na ten z wyższą cholewką, która ochroni kostki, między innymi przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale też urazami.

Ważnym elementem jest również podeszwa butów trekkingowych dziecięcych. Przede wszystkim musi zapewniać dobrą przyczepność do podłoża i być wystarczająco gruba, aby nasza pociecha czuła wygodę chodząc po skałkach czy drobnych kamieniach.

Buty trekkingowe dziecięce - o czym jeszcze trzeba pamiętać

Wiesz już, jakie buty trekkingowe będą odpowiednie dla Twojej pociechy? W takim razie musisz pamiętać o jeszcze kilku ważnych rzeczach.

Zwróć uwagę na szczegóły, choćby takie, jak… sznurowanie obuwia! Musi być solidne, aby but dobrze przylegał do stopy. W innym wypadku może powodować nieprzyjemne otarcia. Pamiętaj również, aby zasznurować buty ponownie po ok. 30 minutach od rozpoczęcia pieszej wędrówki. Podczas intensywnego marszu często mamy poczucie, że but stał się odrobinę luźniejszy, dlatego warto ponowić ten proces. Unikaj jedynie nadmiernego ucisku w miejscach, w których najczęściej u Twojego dziecka pojawiają się pęcherze.

Kolejną ważną rzeczą są odpowiednie skarpetki. Powinny być wykonane z naturalnych materiałów, zapewniających stopom wentylację. To właśnie wilgoć jest najczęstszą przyczyną otarć, ponieważ zwiększa tarcie między skórą a materiałem. Taki wybór zapobiegnie też poczuciu dyskomfortu i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Niestety, nawet najlepsze zabezpieczenia mogą nie uchronić Twojej pociechy przed odciskami i otarciami. Dlatego warto zabrać ze sobą odpowiednie środki, które pozwolą uporać się z tym problemem. Najwygodniejsze są te w formie plastrów, dlatego koniecznie zapakuj je do plecaka przed podróżą.

Odpowiednie buty trekkingowe dziecięce to nie zbędny wydatek, ale inwestycja w wygodę w podróży Twojego dziecka i udane, rodzinne wakacje. Ich szeroki wybór znajdziesz na www.e-horyzont.pl. Udanej podróży!