Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Poznaj wszystkie tajemnice Chin i jej atrakcji turystycznych

Chińska Republika Ludowa (potocznie Chiny) jest krajem zlokalizowanym w Azji Wschodniej – większą część terytorium państwa zajmują góry oraz wyżyny. Ciekawostką może być fakt, że ChRL jest najludniejszym państwem świata – o populacji przekraczającej 1,3 mld osób.   

 Niecodzienna wyprawa do „Fabryki Świata”  

 

„Fabryka Świata” – bo tak często nazywa się Chiny, stanowi ekscytującą mieszankę nowoczesności oraz tradycji. Dodajmy, bardzo starej tradycji… Miejsce to słynie zarówno z futurystycznych wieżowców oraz drapaczy chmur, jak i wielowiekowych, wspaniale zachowanych zabytków.

 

Oto, jakie atrakcje czekają na turystów w odległym Państwie Środka.   

 

Pekin – stolica Chińskiej Republiki Ludowej, a także centrum przemysłowe, kulturalne oraz oświatowe kraju  

 

W Pekinie można poczuć się jak w innym, nieznanym świecie… Drapacze chmur, wijące się autostrady, metro – to wszystko sprawia, że na moment wstrzymujemy oddech…  

 

Warto jednak zauważyć, że stolica Chińskiej Republiki Ludowej to nie tylko nowatorskie rozwiązania, to również wspaniałe, zapierające dech w piersiach relikty przeszłości. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Świątynia Białego Obłoku (Baiyunguan), którą tworzy kompleks zachwycających budynków oraz kaplic. Do wspomnianych budowli należą: Sala Nefrytowego Cesarza, Sala Człowieka Godnego Zbawienia, a także Pawilon Króla Medycyny. 

 Urumczi – miasto położone u podnóży Tien-szanu

 

Urumczi stanowiło niegdyś ważny ośrodek Jedwabnego Szlaku, a także stolicę regionu Sinkiang. Miejsce to od zawsze wzbudzało podziw wśród przyjezdnych. Obecnie największą atrakcją miasta jest Międzynarodowy Wielki Bazar, zbudowany w muzułmańskim stylu. Warto podkreślić, że Wielki Bazar stanowi prawdziwą gratkę dla miłośników egotycznych produktów – można na nim znaleźć stoiska należące do różnych grup etnicznych.  

 

Ciekawostka! Międzynarodowy Wielki Bazar jest największym targiem na świecie – naturalnie pod względem powierzchni.   

 

Kaszgar – miasto położone w „Chińskim Turkiestanie”

 

Na wstępie należy zaznaczyć, że Kaszgar jest miastem w większości zamieszkałym przez wyznawców islamu. W tej części Chin można poczuć się jak w jednym z państw…   środkowej Azji.

 

Poznaj najciekawsze atrakcje Kaszgaru:

 

- Id Kah – największy, prawie sześćsetletni meczet w Chinach,

- (niedzielny) Wielki Bazar – odbywający się tu od ponad 1 500 lat,

- Stare Miasto naszpikowane wąskimi uliczkami o charakterystycznej zabudowie – typowej dla krajów islamskich,

- ponad 400 – letnie domy chroniące domowników przed wzrokiem przechodniów,

- mauzoleum Abaka Hoi – XVII – wiecznego muzułmańskiego mędrca.          

 

Szosa Karakorumska – możliwość podziwiania spektakularnych widoków

 

Przejazd Szosą Karakorumską stanowi niecodzienną możliwość podziwiania fascynujących krajobrazów. Ciekawostką może być fakt, że Karakoram Highway stanowi najwyżej położoną drogę o utwardzonej nawierzchni na świecie.    

 Takla Makan (zwana także Taklimakan) – najmniej gościnny obszar na Ziemi

 

Pustynia Takla Makan to miejsce pełne tajemnic, a także nierozwiązanych zagadek… Warto wiedzieć, że Taklimakan skrywa w swoich piaskach zaginione miasta Jedwabnego Szlaku, a także jego kupieckie karawany.  

 Kizil – zobacz dzieła sztuki wykute w skałach

 

Kizil jest kolejnym miejscem na mapie Chin, które skrywa w sobie rozmaite tajemnice. W tamtejszych skałach wykuto ponad 230 nisz, a także grot, w których są przechowywane bezcenne dzieła sztuki buddyjskiej. 

 Pozostałe atrakcje Państwa Środka

 

- Przejazd przez magiczną pustynię Gobi.

- Przejazd do Grot Tysiąca Buddów (Mogaoku).  

- Wycieczka na Pustynię Tengger, a także możliwość podziwiania położonego wśród wysokich wydm Jeziora Półksiężyca. 

- Zwiedzanie doliny porównywanej do Kanionu Antylopy w Arizonie. 

 

Atrakcje turystyczne Chin każdego roku przyciągają dziesiątki tysięcy turystów z różnych zakątków świata. Jeśli Ty także zamierzasz odwiedzić fascynujące Państwo Środka, koniecznie zdecyduj się na wyjazd z biurem podróży. Możesz być pewien, że zobaczyć więcej…