Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Jak zająć dziecko w podróży?

Zgadywanki, zgadywanki…  

Zabawa, która wywoła uśmiech nie tylko na twarzy najmłodszej osoby, ale całej rodziny. Na czym polega? Jedna osoba wybiera w myślach przedmiot, a pozostali zgadują. Przykładowo coś czerwonego, okrągłego? Piłka? Nos klauna? Pomidor? A może jarzębina? Osoba, która zgadnie wymyśla kolejną zagadkę. Świetna zabawa na długie godziny podróży. Nie tylko zajmuje czas, ale także uczy myśleć.

 

Opowiedz mi historię   

Zabawa polecana dla nieco starszych dzieci, co najmniej przedszkolaków. Jedna osoba zaczyna opowiadać historię, która może być straszna, radosna, niesamowita…. W głównym momencie przerywa i kolejna osoba szybko wymyśla jej zakończenie. Nie wymaga dużej ilości osób, nawet we dwie można już się w nią bawić. Porusza wyobraźnie naszej pociechy, uczy kreatywności i pomysłowości.  

 

Lustereczko, lustereczko… 

Zabawa polega na naśladowaniu min, gestów drugiej osoby oraz powtarzaniu wypowiadanych przez nią słów. Tak, więc jeden człowiek staje się odbiciem drugiego. Gra trwa do czasu, kiedy osoba naśladowana nie zdejmie zaklęcia z naśladującej.  

 

Słowo goni słowo   

Zabawa posiada kilka wariantów. Pierwszy z nich, a jednocześnie najprostszy polega na wybraniu litery i wymyślaniu po kolei wyrazów rozpoczynających się na nią. Drugi sposób to poszukiwanie za oknem obiektów, których nazwa zaczyna się na tę literę. Trzeci wariant, najtrudniejszy polega na wymyślaniu wyrazów zaczynających się na literę, na którą kończy się wyraz poprzedniej osoby. Dla najmłodszych proponujemy zabawę z kolorem. Opiera się na wymienianiu jak największej liczby obiektów, przedmiotów widocznych za oknem, w ustalonym wcześniej kolorze.  

Rymy, rymy, rymy….   

Prosta, ale kreatywna zabawa powodująca dużo śmiechu, Mówimy wyraz, a nasza pociecha szuka innego, który się z nim rymuje. Następnie następuje zamiana ról. Przykładowy rym: malina – drużyna - Katarzyna…

 

Pomidor – polecany dla najmłodszych

Gra uwielbiana przed najmłodszych. Maluch na każde Twoje pytanie musi odpowiedzieć pomidor, a dodatkowo nie śmiać się przy tym. „Jak masz na imię?” Pomidor. „Gdzie mieszkasz?” Pomidor. „Co lubisz robić?” Pomidor. Jak ma na imię Twoja mama? Pomidor. Ta zabawa zagwarantuje nam co najmniej kilka minut bez zbędnego marudzenia.

 

Wierszyki pomogą połamać języki   

Zabawa polega na poprawnym wyrecytowaniu wierszyka. „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”, ,,Cesarz czesał włosy cesarzowej, cesarzowa czesała włosy cesarza" czy „Król Karol podarował królowej Karolinie korale koloru koralowego”. Pomoże to w szlifowaniu dykcji, a także będzie ćwiczyło pamięć.

 

Komfortowa podróż

Oprócz zabaw, musimy zadbać także o komfort podróżowania naszego dziecka. Odpowiedni fotelik to podstawa. Pamiętajmy, żeby nie oszczędzać na tym sprzęcie. Co zrobić, jeżeli nie mamy na niego odpowiednich funduszy? Z pomocą przychodzi szybka pożyczka jak np. w firmie Profi Credit. Jej ogromna zaleta to możliwość spłat w niewielkich ratach. Szybka pożyczka, jak każde zobowiązanie wymaga spłaty. Z tego względu musimy podejmować rozsądne i przemyślane decyzje. Przede wszystkim upewnijmy się, czy szybka pożyczka, a dokładniej jej spłata nie jest zbytnim obciążeniem dla naszego budżetu domowego. 

Wakacje, ferie, święta, odwiedziny u rodziny Dłuższa podróż z dzieckiem to nie lada wyzwanie. Niewiele pociech zasypia, gdy tylko wyrusza w podróż. Większość z nich bardzo nudzi się podczas jazdy. Co zrobić? Musimy zapewnić dziecku jakieś zajęcie, które sprawi, że podróż minie szybciej, bez zbędnego marudzenia. W naszym artykule przedstawiamy kilka propozycji.
źródło zdjęcia https://www.pexels.com/photo/woman-holding-her-child-walking-near-windmills-122101/