Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Jak przygotować się na urlop z psem nad jeziorem?

Znajdź miejsce przyjazne czworonogom

Mimo że miejsc przyjaznych czworonogom jest coraz więcej, warto przed wyjazdem upewnić się, czy w okolicy, którą planujemy odwiedzić, nie obowiązują obostrzenia, zakazujące wizyt ze zwierzętami. Najlepszym rozwiązaniem będą mało uczęszczane akweny i dzikie plaże, których nie odwiedza zbyt wielu turystów, ale nawet wtedy nie można zapominać o zabraniu smyczy lub szelek, a także przypięciu do obroży adresówki z danymi kontaktowymi. Trzeba mieć również na uwadze to, że wejście z psiakiem na strzeżoną plażę może zakończyć się karą finansową nałożoną na właściciela, dlatego przed wyborem miejsca należy dokładnie przeczytać regulamin.

Zabierz środki ochronne

Jedną z najważniejszych rzeczy, o której powinni pamiętać opiekunowie zabierający swojego pupila nad jezioro, są środki ochronne. Podstawowym elementem jest oczywiście apteczka, w której powinny znaleźć się sterylne gaziki, środek do odkażania ran, opaski zaciskowe a także węgiel w tabletkach. Taki zestaw pozwoli opatrzyć płytkie rany (jeśli dojdzie do skaleczenia czworonoga) lub zapobiec przykrym dolegliwościom, w przypadku zjedzenia czegoś nieświeżego. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie podawać psu żadnych środków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Kolejną ważną kwestią jest ochrona przed pasożytami – bezpieczeństwo zapewni obroża przeciwkleszczowa (np. Foresto), która zapobiegnie ukąszeniom i związanych z nimi powikłaniom. W upalne i słoneczne dni nad jeziorem warto zadbać także o skórę pupila i zapewnić mu dodatkową ochronę w postaci kremu z filtrem UV (najbardziej narażone na działanie szkodliwych promieni są uszy, a także nos i miejsca, w których psiak ma najkrótszą sierść).

Jedzenie i niezbędne akcesoria

O tym, jak ważne jest regularne odżywanie i nawadnianie organizmu w lecie nie trzeba chyba nikomu przypominać. Ta sama reguła dotyczy czworonogów, dlatego na wspólny urlop nad jeziorem należy zabrać miseczki (na wodę i jedzenie), a także dobrej jakości karmę. Wyjazd nie powinien być powodem do zmiany nawyków żywieniowych, dlatego dieta poza domem musi być taka sama, jak na co dzień – psiak może źle zareagować na zmiany. Oprócz jedzenia warto zabrać ze sobą także posłanie lub ulubiony kocyk pupila, na którym będzie mógł odpoczywać, a także zabawki, takie jak:

Te akcesoria z pewnością umilą psiakowi czas spędzony nad wodą, a wspólna zabawa pozwoli zbudować jeszcze silniejszą więź między opiekunem a ukochanym czworonogiem.

Jeszcze do niedawna wiele osób wyjeżdzających na urlop, zostawiało swoje czworonogi pod opieką rodziny czy przyjaciół. Dziś właściciele chętnie zabierają na wakacje swoje zwierzaki - zachęca do tego wielość przyjaznych im miejsc. Świetną formą wypoczynku jest wspólny wyjazd nad jezioro, ale warto najpierw zadbać o to, aby był on w stu procentach bezpieczny dla pupila. Co zatem powinno znaleźć się w jego bagażu?