Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Jaki szlak w Bieszczadach warto wybrać?

Połonina Wetlińska

Jeśli lubisz chodzić po górach, koniecznie zobacz, jakie szlaki w Bieszczadach cieszą się największą popularnością. Turyści od wielu lat wybierają Połoninę Wetlińską, często z sentymentu. To idealna propozycja, jeśli jesteś początkujący. 

Rośnie tutaj wiele rzadkich roślin. Bujnie porastają zbocza. Co ciekawe, nie zobaczymy tutaj kosodrzewiny. Przeskok między lasami a połoniną jest nagły i nieplanowany. Aby do niej dotrzeć, możesz wybrać jeden z licznych szlaków. Dużą popularnością cieszy się żółty szlak z Suchych Rzek. Ciekawą alternatywą jest czarny szlak prowadzący przez Krysową. Jeśli lubisz spokojną trasę, nieobleganą przez turystów, zwróć szczególną uwagę na te propozycje.

Jeśli masz dobrą kondycję i dużo czasu, możesz wybrać szlak: Wetlina-Riaba Skała-Czerteż-Kremenaros-Wielka Rawka-Mała Rawka-Dział-Wetlina. W zależności od tempa, jakie wybierzesz, wędrówka zajmie 8-12 godzin. Najpierw został wytyczony żółty szlak, później niebieski (graniczny), a na końcu zielony. Od Wielkiej Rawki prowadzi też malownicza i interesująca ścieżka przyrodnicza. Nazywana jest “Wielką Rawką”. Ta zdecydowanie jedna z najdłuższych pętli określana jest czasami „bieszczadzką koronką”. Skierowana jest do wymagających i wytrwałych podróżników.

Jeśli chcesz dotrzeć na Połoninę Wetlińską, masz też inne możliwości. Wielu turystów wybiera szlak żółty z p. Wyżnej albo czarny z Górnej Wetlinki. To najkrótszy sposób wejścia.

Ciekawy jest również szlak czerwony Smerek-Smerek-Połonina Wetlińska-Brzegi Górne. Równolegle do niego biegną ścieżki przyrodnicze: “Połonina Wetlińska” i “Suche rzeki-Smerek”. Dojście na miejsce zajmuje średnio 5-5 ½ godziny.  Prowadzi przez główny grzbiet malowniczej i popularnej Połoniny Wetlińskiej.

Połonina Caryńska

Oferuje fantastyczne i niezapomniane krajobrazy. Trudno jest w kilku słowach opisać ich piękno. Wybierając się w Bieszczady, koniecznie zwróć uwagę na ten wyjątkowy masyw górski. Dostępne są cztery możliwości, aby dojść na sam szczyt. Zwróć szczególną uwagę na dwa szlaki.

Szlak czerwony prowadzący na Połoninę Caryńską z Brzegów Górnych stanowi płynną kontynuację odcinka szlaku: Smerek-Połonina Wetlińska-Brzegi Górne. Równolegle wytyczona została ścieżka przyrodnicza „Połonina Caryńska”. Jej symbolem jest buk zwyczajny. Alternatywnie możesz wybrać zielony szlak. 

Gniazdo Tarnicy

Przede wszystkim słynie z Tarnicy. To najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach. Liczy 1346 m n.p.m. Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na Ukrainę. Widać nawet Pikuj, czyli najwyższy szczyt w całych Bieszczadach. Aby dotrzeć na Tarnicę, możesz wybrać jeden z wielu szlaków. Wszystkie są długie. Dlatego musisz mieć dużo wolnego czasu i świetną kondycję. Nieco krótszy jest szlak niebieski wiodący z Widełek na Bukowe Berdo oraz czerwony z Ustrzyk Górnych na Szeroki Wierch.

W Bieszczadach wytyczonych jest dużo szlaków turystycznych, od łatwych po bardziej wymagające. Bieszczady są absolutnie wyjątkowe. Można się w nich zakochać od pierwszego wejrzenia. To idealne miejsce, jeśli lubisz cichy i spokojny wypoczynek na łonie natury.