Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Urok południowej Europy

Od lat Włochy są jednym z najpopularniejszych kierunków nie tylko wakacyjnych wypraw. Zresztą wysokie temperatury nie zachęcają do urlopów w szczycie sezonu, a sprzyjający klimat sprawia, że ruch turystyczny jest zauważalny przez cały rok. Ci, którzy chcą skosztować prawdziwie włoskiej kuchni, poczuć niezwykły klimat i gościnność mieszkańców,  a także podziwiać spaloną słońcem oryginalną architekturę, chętnie wybierają niewielkie urokliwe miasteczka zazwyczaj na wybrzeżu, które zachwycą wszystkich miłośników natury.

  1. Odpoczywać na Riwierze Liguryjskiej
  2. Zwiedzaj i chłoń wrażenia
  3. Miasteczka na piątkę

Odpoczywać na Riwierze Liguryjskiej

Cinque Terre (Pięć Ziem) można zaliczyć do najbardziej urokliwych miejsc na ziemi. Kilometry skalistego wybrzeża, piesze szlaki, lazurowe zatoczki, maleńkie porty z łódkami i jachtami oraz małe miasteczka z pięknymi kamieniczkami i wąskimi brukowanymi uliczkami. Zwiedzanie Cinque Terre to jak podróż po kraju i coraz więcej turystów docenia taki rodzaj turystyki, która łączy odpoczynek na nadbrzeżu, zwiedzanie oraz delektowanie się tym, co Włosi mają najlepsze. Zwiedzanie Cinque Terre najlepiej zaplanować na okres od kwietnia do listopada, ale trzeba pamiętać o tym, że w czerwcu, lipcu i sierpniu przypada szczyt sezonu i turystów może być zdecydowanie więcej. Wysokie temperatury też mogą być męczące. Wiosna i wczesna jesień stają się więc rewelacyjnym kompromisem, szczególnie że w Polsce pogoda nie zawsze wtedy rozpieszcza.

Zwiedzaj i chłoń wrażenia

Pięć miasteczek tworzy Cinque Terre, co warto zobaczyć, a najlepiej w spokoju spacerować pomiędzy nimi pięknymi szlakami. To również okazja, by podziwiać okolicę ze wzgórz. Same niezwykłe i kolorowe miasteczka Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore są największą atrakcją Cinque Terre. I choć nie ma tu zabytków światowej klasy, to klimat jest nieporównywalny z żadnym innym. Wąskimi uliczkami można spacerować między budynkami, a także wspinać się na wystające skały. W Monterosso al Mare zobaczymy połączenie eleganckich nowoczesnych hoteli z restauracjami oraz zabytkową zabudową. W centrum znajduje się plaża z krystalicznie czystą wodą, a nadmorska promenada będzie doskonałym miejscem na wieczorny czy popołudniowy spacer.

Miasteczka na piątkę

Kolejnym miasteczkiem, które trzeba zobaczyć jest Vernazza, uważana za najpiękniejsze miejsce regionu. Zachwyca malownicza alejka, mały port i kamienista plaża. Nieco dalej i wyżej od poziomu morza znajduje się Corniglia. By się tu dostać, należy pokonać schody, które mają 382 stopni. Jest tu dużo spokojniej, a widok zapiera dech w piersi. Manarola to najstarsze i najbardziej rozpoznawalne miasteczko Cinque Terre. Romantyczne uliczki i port rybacki, a także charakterystyczne domy w kształcie wież z pewnością zostaną w pamięci. Zwiedzanie warto zakończyć w  Riomaggiore. Nad miasteczkiem górują winnice, a barwne kamienie będą zachwycać. Z pewnością jeszcze tu wrócisz. Wszyscy wracają.

undefined