Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Do jakich ciepłych krajów warto wyjechać zimą?

Madera i Cypr

Posezonowe wakacje na Cyprze od lat cieszą się dużą popularnością. Wyjazdy organizuje wiele biur podróży, takich jak np. Exim Tours. Co prawda, poza sezonem nie będziemy mogli się opalać i kąpać, lecz wciąż pozostaje nam zwiedzane cypryjskich zabytków, szlaków turystycznych i spacery brzegiem Morza Śródziemnego. Tamtejsze plaże robią wrażenie – są dzikie i naturalne, a woda jest krystalicznie czysta. Na Cyprze zimą można świetnie wypocząć. To czas, gdy na jeziorze Larnaka zobaczymy flamingi. Jeżeli zdecydujemy się wycieczkę na Cypr podczas zimy, na miejscu warto wynająć auto. W ten sposób dotrzemy m.in. do ukrytych wioseczek, niedostępnych dla komunikacji miejskiej.

Madera jest to portugalską wyspą, na której jest ciepło przez cały rok, gdyż leży bliżej Afryki niż Europy. Z pewnością dobrze poczują się tam osoby lubiące ciepło, lecz nie upały. Na wyspie temperatura rzadko kiedy spada poniżej 20 stopni Celsjusza. To miejsce polecane miłośnikom kwiatów. Importowane są tu rośliny z całego świata, a najwięcej ciekawych okazów znajduje się w ogrodzie botanicznym w Funchal. Madera, mimo iż oferuje wiele atrakcji, nie jest droga. Obiad zjemy tu nawet za 5 euro. Co więcej, produkty spożywcze także nie są drogie, a ich wybór jest spory. Dużą popularnością cieszą m.in. lokalne sery i wina.

Dominikana i Malediwy

Po grudniowym czy styczniowym pobycie na Dominikanie możemy wrócić nawet opaleni na brązowo. W tych miesiącach średnia temperatura wynosi od 29 do 30 stopni Celsjusza. Zadowolenie będą również miłośnicy kąpieli. Woda w morzu nie spada poniżej 27 stopni Celsjusza. Na żywo Dominikana potrafi zachwycić, gdyż wygląda tak samo, jak na zdjęciach efektownych folderów turystycznych. Zaletą są także jej mieszkańcy. Ludzie na Dominikanie są gościnni. Region świetnie nadaje się do wyjazdów rodzinnych. Co więcej, nie ma tu zagrożenia zachorowania na jedną z poważnych chorób.

Piaszczyste plaże, ciepła woda, piękne widoki i tropikalne owoce – to wszystko czeka na turystów przyjeżdżających na Malediwy. Malediwy są wiecznie zielony państwem, gdyż pora deszczowa trwa tu od marca do listopada, lecz nie jest uciążliwa. Kraj ten składa się z wielu malutkich wysepek. Wiele hoteli znajduje się w malowniczym położeniu. Temperatura w grudniu i styczniu wynosi od 25 do 30 stopni Celsjusza, a temperatura wody w morzu 28 stopni Celsjusza. Wielu osobom wciąż wydaje się, że Malediwy są miejsce do wypoczynku wyłącznie dla najbogatszych. Nic bardziej mylnego. Obecnie można kupić bilety za przystępną cenę. Należy też pamiętać, że na Malediwach biwakowanie na dziko jest surowo zabronione. Takich turystów może spotkać kara finansowa.

W góry z dziećmi – Gubałówka

Co prawda trudno tu mówić o typowo górskim szlaku, a i obecność turystów jakby większa niż w innych regionach, jednak Gubałówka to dobre miejsce na pierwszą wyprawę w góry z dzieckiem. Przede wszystkim można się tam dostać kolejką, co dla malucha będzie nie lada atrakcją. Na górze, szczególnie latem, odbywa się wiele imprez, które mogą zaciekawić dziecko. To także dobre miejsce, by oswoić malucha z wysokością i pokazać świat z innej perspektywy. I chociaż trochę pachnie tu komercją, to trudno wyobrazić sobie prawdziwego turystę górskiego, który nie zaliczył Gubałówki.

W góry z dziećmi – Karkonosze

Najwyższe pasmo Sudetów raczej nie zachęca do spacerów z wózkami, dlatego na taką wyprawę trzeba się wybrać z dzieckiem, które chętnie samo chodzi (dobre buty do chodzenia po górach dla dziecka kupisz tu: Sklep e-Horyzont.pl), a zmęczone pozwoli się włożyć do nosidła umieszczonego na plecach mamy lub taty. Karkonosze oferują dużo nietrudnych szlaków dla początkujących piechurów. Niektóre fragmenty można pokonać wyciągiem, co może być niezapomnianym przeżyciem dla dziecka. Warto wybierać szlaki przechodzące obok wodospadów, nie ma dziecka, które nie popatrzy na takowy z zachwytem.

W góry z dziećmi – Góry Izerskie

Mało popularne i raczej pomijane przy wymienianiu najciekawszych tras dla najmłodszych. A szkoda, bo Góry Izerskie oferują nie tylko ciekawe i niewymagające trasy, ale i kilka innych atrakcji dodatkowych. Na przykład w okolicach Szklarskiej Poręby można znaleźć ametysty leżące na drodze. Oczywiście trzeba patrzeć pod nogi i wiedzieć, czego szukać. Góry Izerskie zachęcają nie tylko do pieszych wędrówek. Jest tu sporo tras rowerowych, po których mogą jeździć nawet dzieci. Jazda pod górkę może nie będzie najłatwiejsza, za to z górki jak najbardziej.

W góry z dziećmi – Góry Kaczawskie

Góry Kaczawskie to także pasmo leżące w Sudetach. Jako jedno z nielicznych może pochwalić się powulkaniczną historią, stąd kształt gór Kaczawskich jest zdecydowanie odmienny od innych partii Sudetów. Zachwycają uroczymi dolinami, przełęczami, trasami, które nawet dzieci spokojnie pokonają na własnych nogach. Powulkaniczne góry obfitują w jeszcze jedną niespodziankę: agaty. Niełatwo je znaleźć, ale tym większa radość, gdy się uda.

Potrzebujesz sprzętu na wyprawę w góry? Sprawdź ofertę https://sklep.jack-wolfskin.pl.

Zima jest porą roku, kiedy to większość z nas miałaby ochotę wyprowadzić się z Polski przynajmniej na chwilę. Istnieje dużo możliwości, by za względnie tanio wyjechać na egzotyczne wakacje. Do najciekawszych i niedrogich miejsc na posezonowe wycieczki możemy zaliczyć np. Maderę, Cypr, Dominikanę i Malediwy.