Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?

Gdy planujemy dłuższe wakacje i wybieramy linie lotnicze jako środek transportu, warto zastanowić się nad opłaceniem dodatkowego bagażu rejestrowanego. Pozwala on na przewożenie prawie dwa razy większej liczby rzeczy w porównaniu z bagażem podręcznym. Szczegółowe informacje dotyczące kosztów, rozmiarów czy konkretnych przedmiotów, jakie można umieścić w walizce rejestrowanej, jak i podręcznej, dostępne są na stronie https://www.fru.pl/poradnik/bagaz-podreczny-i-rejestrowany

Czym jest bagaż podręczny?

Bagaż podręczny, nazywany również kabinowym, jest to plecak, walizka bądź torba, które mogą być przewożone w pasażerskim przedziale samolotu bez umieszczania dodatkowych opłat. Bagaż powinien mieć określone wymiary, wagę oraz zawartość, aby pomyślnie przejść odprawę na lotnisku. 

Wymiary i waga bagażu podręcznego 

Konkretne wymiary oraz dopuszczalna waga darmowego bagażu podręcznego mogą się nieco różnić w zależności od wybranych linii lotniczych. Przed podróżą zawsze warto zatem zapoznać się z informacjami dotyczącymi bagażu, dostępnymi na stronie konkretnego przewoźnika. Plecak bądź walizka podręczna ma mieć najczęściej wymiary 50x40x20 centymetrów oraz wagę 810 kilogramów. Niektóre linie lotnicze umożliwiają wniesienie na pokład również dodatkowej torby na aparat bądź małej torebki.

Dozwolona zawartość bagażu kabinowego

Przed spakowaniem walizki podręcznej należy sprawdzić szczegółową listę dozwolonych i zakazanych przedmiotów, aby uniknąć niepotrzebnego stresu podczas odprawy. Takie informacje dostępne są na stronie konkretnych linii lotniczych bądź lotniska. W większości przypadków na pokład samolotu można zabrać ze sobą takie rzeczy, jak:

Do walizki podręcznej nie można pakować przedmiotów ostrych i łatwopalnych, a także broni, nawet zabawkowych jej atrap. Zwykle na pokładzie samolotu zakazane jest posiadanie takich rzeczy, jak: żyletki, korkociągi, brzytwy, scyzoryki, skalpele, wędki, maczety, noże.

Sposoby na pakowanie bagażu podręcznego 

Pakując się na podróż, ważne jest, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń bagażu, np. w butach umieścić biżuterię czy zrolowane skarpety. Na spodzie walizki najlepiej umieścić grubsze ubrania oraz obuwie, a na wierzchu przezroczystą torebkę z kosmetykami, leki, żywność, dokumenty. Aby odzież zajmowała mniej miejsca, wystarczy ją mocno zrolować i ułożyć ciasno obok siebie.

Linie lotnicze to sposób na szybkie podróżowanie po całym świecie. Wiele osób decyduje się na podróżowanie jedynie z bagażem podręcznym, dzięki czemu oszczędza się nie tylko pieniądze, lecz także czas. Warto zatem wiedzieć wcześniej, jak się spakować, aby uniknąć problemów na lotnisku.