Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Czym jest wędkarstwo karpiowe?

Karpiarz, czyli kto?

Karpiarze są wyjątkową grupą wśród wędkarzy. Ich pasją nie jest tylko łowienie karpi, ale też troszczenie się o ich dobrostan. Co ważne, karpie są wypuszczane z powrotem do swojego naturalnego środowiska. Łowienie każdego gatunku rządzi się swoimi prawami, a w przypadku karpi mówimy przede wszystkim o obcowaniu z naturą. Bezpieczeństwo ryb jest dla każdego karpiarza priorytetem! 

Ze względu na indywidualne cechy karpi, które wyróżniają je spośród innych ryb, wędkarstwo karpiowe jest specyficzne. Do połowu niezbędne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu, który - bez zranienia ryby - umożliwi skuteczne łowienie. Podstawą są wędki karpiowe, czyli takie, które wytrzymają spotkanie z walecznym karpiem. Od innych wędek różnią się m.in materiałem użytym do ich wykonania, długością i elastycznością. 

Magia spotkań przy łowisku 

Wędkowanie to okazja do spotkania ze znajomymi, którzy dzielą tę samą pasję. Nie ma nic lepszego niż długie rozmowy przy wędce i wymienianie się doświadczeniami. Dla karpiarzy łowienie karpi jest sposobem na życie, dlatego tak chętnie dzielą się swoją wiedzą na temat połowu i bezpieczeństwa ryb. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś o wędkarstwie karpiowym, wystarczy zapytać karpiarza na łowisku! 

Karpiarze często wypowiadają się również na forach i blogach internetowych, gdzie można znaleźć bardzo dużo porad odnośnie sposobów łowienia karpi oraz niezbędnych akcesoriów, takich jak wędki karpiowe lub kołowrotki. Ważną częścią wędkarstwa karpiowego jest bezpieczny powrót ryby do zbiornika wodnego, dlatego warto zapoznać się z informacjami na temat bezpiecznego połowu i metod ochrony karpia, przebywającego na lądzie.

Jedną z dostępnych opcji jest wypoczynek nad jeziorem, który zaraz po morzu i górach cieszy się największą popularnością. Czy warto wybrać się na wakacje nad wodę?

Zalety

Ochłoda w gorące dni lata. To pierwsza i oczywista zaleta odpoczynku nad wodą. Jezioro daje wspaniałą ulgę w gorące dni wakacji, a dodatkowo plaże hotelowe oferują opiekę ratownika medycznego, który czuwa nad naszym bezpieczeństwem podczas wodnych figli. Dzięki temu, i my, i nasze dzieci mogą czuć się bezpiecznie.

Nad jeziorem zazwyczaj panują także mniejsze tłoki, niż jak ma to miejsce nad morze. Sprzyja to relaksowi i stwarza bardziej kameralne warunki do wypoczynku.

Nad jeziorem możemy także wypoczywać w różnych formach: żeglując, pływając na rowerach wodnych czy kajakach. Wiele hoteli w swojej ofercie posiada gamę aktywności dla całej rodziny nad wodą – tak że podczas tygodniowego pobytu nikt nie będzie się nudził!

Odpoczynek na plaży to także czas, kiedy możemy nadrobić dawno zalegającą na regale książkę czy serial. Możemy wreszcie odpocząć od ciągłego biegu i wysiłku, wylegując się na słonecznej plaży.

Co ważne, przy hotelowych plażach znajdziemy wygodne ubikacje i całą infrastrukturę służącą wypoczynkowi, taką jak restauracja hotelowa czy bar, a także place zabaw dla najmłodszych. Wszystko po to, by móc w pełni korzystać z urlopu. W wakacje możemy wzbogacić się o piękną opaleniznę, kilka beztroskich wspomnień i spędzić czas z naszymi najbliższymi.

Wady

Wypoczynek nad wodą w hotelach z reguły jest dosyć kosztowną formą spędzania urlopu. W ramach tej ceny znajduje się oczywiście pełen pakiet usług, które ten urlop czynią bardzo wygodnym, jednak liczyć się trzeba z tym, że warto odłożyć na wakacje tego typu trochę gotówki.

Kolejną wadą może być fakt, że chcąc nie chcąc, wypoczywając nad wodą jesteśmy uzależnieni od pogody. Deszcze nie sprzyjają beztroskim kąpielom, dlatego warto zdecydować się na wypoczynek w hotelu posiadającym strefę SPA. Dzięki temu, nawet żadne załamanie pogody nie będzie nam straszne.

Nad wodą znajdują się także komary, jednak ma to miejsce w wielu lokalizacjach bliskich naturze. Problem komarów można prosto rozwiązać, stosując na przykład naturalne olejki z lawendy, eukaliptusa czy trawy cytrynowej, które skutecznie odstraszają różnego rodzaju owady i rozcieńczone są bezpieczne także do użytku dzieci (jednak trzeba pamiętać, by zachować szczególną ostrożność w przypadku dzieci poniżej 3 roku życia oraz kobiet w ciąży).

Jak widać, plusów spędzania urlopu nad jeziorem jest więcej, niż minusów. Wakacje w wodzie zdają egzamin!

Świat wędkarzy nie jest jednolity. Jedną z grup stanowią karpiarze, czyli miłośnicy łowienia karpi. Ich ilość stale się zwiększa, a łowiska karpiowe stają się oblegane przez wędkarzy zainteresowanych złowieniem wyjątkowych okazów. Na czym polega ten szczególny rodzaj połowu, nazywany wędkarstwem karpiowym?