Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Jak zacząć przygodę z kitesurfingiem?

Kitesurfing to jeden z najciekawszych sportów wodnych, który zawróci w głowie każdemu, kto lubi wodę, adrenalinę i bliskość z naturą. Jak każdy sport ekstremalny, wymaga jednak pewnego przygotowania. Czego potrzebujesz, żeby zacząć, czy kurs kitesurfingu to konieczność i w jaki sprzęt trzeba zainwestować, stawiając pierwsze kroki w tej dziedzinie?

 

[Na czym polega kitesurfing?]

 

Kitesurfing to sport wodny, który wykorzystuje siłę wiatru. Łączy w sobie aspekty kilku innych sportów, w tym windsurfingu, skateboardingu, paralotniarstwa czy żeglarstwa. Przy pomocy deski i latawca można kitesurfować zarówno po dużych falach, jak i zupełnie płaskich lagunach. Z czasem, wraz z rozwojem umiejętności, oprócz zwykłej jazdy wzdłuż oraz pod wiatr pojawiają się inne opcje: spływy z wiatrem, szybkie przejażdżki, skoki czy freestyle’owe triki.

 

[Kto może zostać kitesurferem?]

 

Niemal każdy, kto umie pływać i nie boi się wody. Wiek i predyspozycje fizyczne, oczywiście w pewnych zdroworozsądkowych granicach, nie grają tutaj większej roli. Przykładowo Kite Zone szkoli kursantów w wieku od 8 do 80 lat. Jeśli chcesz spróbować kitesurfingu, nie możesz mieć przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania sportów ekstremalnych. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

 

[Czy kurs kitesurfingu to konieczność?]

 

Cóż – bezsprzecznie tak. Ani kolega kolegi, ani filmiki obejrzane na YouTube nie zapewnią Ci odpowiedniego przygotowania. Zapał do nauki, dobre chęci, a nawet wrodzony talent nie wystarczą. Kitesurfing to sport ekstremalny, więc należy w pierwszym rzędzie zadbać o bezpieczeństwo – swoje i osób postronnych. Tylko nauka pod okiem przeszkolonego instruktora będzie w pełni bezpieczna. Poza tym profesjonalne lekcje przyspieszą proces nauki – na ogarnięcie wszystkich podstaw w praktyce potrzeba zwykle około 12 godzin. Gdy skończysz kurs kitesurfingu, możesz kontynuować naukę samemu. Upewnij się, że dany instruktor posiada certyfikat, a szkoła jest licencjonowana i zapewnia ubezpieczenie. Zawsze wczytuj się w warunki kursu – powinny być szczegółowo opisane, tak jak tutaj tutaj.

 

[Jakiego sprzętu potrzebujesz na początek?]

 

Na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem kursu, nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu – wszystko zostaje zapewnione w trakcie szkolenia. Pierwsze inwestycje w tym zakresie czekają Cię dopiero później. Będziesz potrzebować dwóch rozmiarów latawców (ważą one max. 5 kg i są bardzo poręczne) oraz deski kitesurfingowej (znacznie mniejszej od windsurfingowej, a przez to również łatwej w transporcie). Co ciekawe, deska nie zostanie włączona do gry od razu; początkowo uczy się kursantów kontroli nad latawcem i pływania na brzuchu, a później bodydragów (czyli ciągnięcia ciałem). Żeby umieć wystartować i przepłynąć na desce pierwsze kilka metrów, trzeba najpierw umieć skoordynować wszystkie te elementy.

 

Ponadto do uprawiania sportu potrzebne są: pianka neoprenowa, kask, kamizelka asekuracyjna oraz tzw. trapez (czyli uprząż) – również dostarczane na czas kursu. W określonych warunkach mogą się także przydać neoprenowe akcesoria: buty, opaska na głowę, rękawiczki. Jak widać, nie ma tego sporo, a zabawa na wodzie jest doprawdy przednia!

Jedną z dostępnych opcji jest wypoczynek nad jeziorem, który zaraz po morzu i górach cieszy się największą popularnością. Czy warto wybrać się na wakacje nad wodę?

Zalety

Ochłoda w gorące dni lata. To pierwsza i oczywista zaleta odpoczynku nad wodą. Jezioro daje wspaniałą ulgę w gorące dni wakacji, a dodatkowo plaże hotelowe oferują opiekę ratownika medycznego, który czuwa nad naszym bezpieczeństwem podczas wodnych figli. Dzięki temu, i my, i nasze dzieci mogą czuć się bezpiecznie.

Nad jeziorem zazwyczaj panują także mniejsze tłoki, niż jak ma to miejsce nad morze. Sprzyja to relaksowi i stwarza bardziej kameralne warunki do wypoczynku.

Nad jeziorem możemy także wypoczywać w różnych formach: żeglując, pływając na rowerach wodnych czy kajakach. Wiele hoteli w swojej ofercie posiada gamę aktywności dla całej rodziny nad wodą – tak że podczas tygodniowego pobytu nikt nie będzie się nudził!

Odpoczynek na plaży to także czas, kiedy możemy nadrobić dawno zalegającą na regale książkę czy serial. Możemy wreszcie odpocząć od ciągłego biegu i wysiłku, wylegując się na słonecznej plaży.

Co ważne, przy hotelowych plażach znajdziemy wygodne ubikacje i całą infrastrukturę służącą wypoczynkowi, taką jak restauracja hotelowa czy bar, a także place zabaw dla najmłodszych. Wszystko po to, by móc w pełni korzystać z urlopu. W wakacje możemy wzbogacić się o piękną opaleniznę, kilka beztroskich wspomnień i spędzić czas z naszymi najbliższymi.

Wady

Wypoczynek nad wodą w hotelach z reguły jest dosyć kosztowną formą spędzania urlopu. W ramach tej ceny znajduje się oczywiście pełen pakiet usług, które ten urlop czynią bardzo wygodnym, jednak liczyć się trzeba z tym, że warto odłożyć na wakacje tego typu trochę gotówki.

Kolejną wadą może być fakt, że chcąc nie chcąc, wypoczywając nad wodą jesteśmy uzależnieni od pogody. Deszcze nie sprzyjają beztroskim kąpielom, dlatego warto zdecydować się na wypoczynek w hotelu posiadającym strefę SPA. Dzięki temu, nawet żadne załamanie pogody nie będzie nam straszne.

Nad wodą znajdują się także komary, jednak ma to miejsce w wielu lokalizacjach bliskich naturze. Problem komarów można prosto rozwiązać, stosując na przykład naturalne olejki z lawendy, eukaliptusa czy trawy cytrynowej, które skutecznie odstraszają różnego rodzaju owady i rozcieńczone są bezpieczne także do użytku dzieci (jednak trzeba pamiętać, by zachować szczególną ostrożność w przypadku dzieci poniżej 3 roku życia oraz kobiet w ciąży).

Jak widać, plusów spędzania urlopu nad jeziorem jest więcej, niż minusów. Wakacje w wodzie zdają egzamin!