Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Wyjazd w plener z niemowlakiem – co może się przydać?

Za oknami coraz mocniej widać oznaki zbliżającej się wiosny. Wiele osób już teraz zaczyna myśleć o organizowaniu rozmaitych wypadów w plener. Jeśli podróżuje się z niemowlakiem, taki wyjazd trzeba dobrze zaplanować i zabrać ze sobą szereg potrzebnych sprzętów i akcesoriów.
Co może się szczególnie przydać w plenerze, gdy zamierzamy spędzić przynajmniej kilka godzin z dala od domu? Kilka praktycznych wskazówek znajdziecie poniżej.

Kiedy rozpocząć podróżowanie z dzieckiem?

Wielu rodziców obawia się, że dłuższe podróże nie są wskazane dla całkiem małych dzieci. Sporo w tym prawdy. Tuż po narodzinach maluch musi szybko przyzwyczajać się do zupełnie nowych warunków. Dostarczanie mu dodatkowych bodźców nie zawsze jest zatem najlepszym pomysłem.
Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Niektóre dzieci nawet w pierwszych miesiącach życia mogą bez trudu znieść nawet dłuższe dystanse w samochodzie lub samolocie.
Krótkie wycieczki oraz spacery w pobliżu domu powinny być stałych elementem codziennej rutyny już od pierwszych tygodni życia, jeśli tylko pozwala na to pogoda oraz zdrowie malucha. Wyprawy kilkugodzinne samochodem lub samolotem są natomiast wskazane dla dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia.

Przygotowania do wyprawy z niemowlakiem

Każda podróż, mała lub duża, z niemowlakiem wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba pamiętać o zabraniu konkretnych akcesoriów i przyrządów, niezbędnych dla pełnego komfortu i bezpieczeństwa malucha.
Co takiego trzeba zatem mieć w podręcznym bagażu, jeśli planuje się wycieczkę z najmłodszym członkiem rodziny w plener?

Idealny wózek do wyprawy w plener

Podstawą do bezpiecznego podróżowania z niemowlakiem w samochodzie jest oczywiście dobry fotelik. Do samego spacerowania potrzebujemy natomiast odpowiedniego wózka.
Jego parametry techniczne powinny być dopasowane do potrzeb dziecka oraz specyfiki terenu, w który chcemy się wybrać. Jeśli planujemy często robić wypady za miasto, najlepiej wybrać od razu głęboki wózek z dużymi, pompowanymi kołami, wyposażony w amortyzatory – dla wygody malucha i jego rodziców. Konstrukcja powinna być solidna, a przy tym lekka, by ułatwić sprawne manewrowanie nawet na bardzo nierównych ścieżkach. Szeroki wybór takich wózków oferuje sklep Wozki-Foteliki.pl.

Bagaż podręczny – co powinno się w nim znaleźć?

Bagaż podręczny na wycieczkę z niemowlakiem może być różny. Jego zawartość zależy oczywiście od samego dziecka, jego wieku oraz aktualnej pory roku.
Bezwzględnie w torbie muszą się znaleźć ubranka na zmianę, pieluszki i inne podstawowe środki higieniczne. Jeśli wycieczka odbywa się latem, warto zabrać kosmetyki przeciw poparzeniom słonecznym oraz środki odstraszające insekty.
Oprócz tego przydają się drobne przekąski oraz napoje, niezbędne jeśli maluch poczuje mały lub większy głód podczas wyprawy w plener.
Zawsze warto mieć też przygotowane plastikowe woreczki, do których trafiają wszelkie śmieci, w tym na przykład zużyte pieluchy.
Dodatkowo, jeżeli podróż samochodem lub samolotem ma trwać kilka godzin, warto zabrać ze sobą ulubione zabawki malucha, aby droga zbytnio mu się nie dłużyła.

Rodzinne spędzanie czasu – podróżowanie z niemowlakiem

Rodzinne wyprawy w plener to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu oraz budowanie bliskich relacji między rodzicami i dziećmi. Takie eskapady powinny zatem wejść w nawyk już od pierwszych miesięcy życia malucha, stając się piękną przygodą i zdrowym sposobem na przyjemny relaks dla całej rodziny.