Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko

Ustka

Ustka Ustka Ustka

Ustka
Foto Galeria


Pokaż Miasta na większej mapie
Pozostałość Radaru w Ustce Pozostałość Radaru w Ustce Pozostałość Radaru w Ustce

Pozostałość Mili Morskiej w Ustce

Trzecie Molo w Ustce Trzecie Molo w Ustce Trzecie Molo w Ustce

Trzecie Molo w Ustce

Bateria Bluchera w Ustce Bateria Bluchera w Ustce Bateria Bluchera w Ustce

Bateria Bluchera w Ustce

Batalionowy Rejon Umocniony nr 4 w Ustce (BRU 4) Batalionowy Rejon Umocniony nr 4 w Ustce (BRU 4) Batalionowy Rejon Umocniony nr 4 w Ustce (BRU 4)

Batalionowy Rejon Umocniony nr 4 w Ustce (BRU 4)

Stare Miasto w Ustce Stare Miasto w Ustce Stare Miasto w Ustce

Stare Miasto w Ustce

Latarnia Morska w Ustce Latarnia Morska w Ustce Latarnia Morska w Ustce

Latarnia Morska w Ustce

Port w Ustce Port w Ustce Port w Ustce

Port w Ustce

Plaża i Klify w Ustce Plaża i Klify w Ustce Plaża i Klify w Ustce

Plaża i Klify w Ustce

Molo i Syrenka w Ustce Molo i Syrenka w Ustce Molo i Syrenka w Ustce

Molo i Syrenka w Ustce

Widok z Latarni Morskiej w Ustce Widok z Latarni Morskiej w Ustce Widok z Latarni Morskiej w Ustce

Widok z Latarni Morskiej w Ustce
Foto Galeria

Ustka
to niewielka posiadająca status uzdrowiska miejscowość wypoczynkowa na Pomorzu Środkowym. Prawa miejskie posiada od 1935 roku. Od 150 lat przybywają tu wczasowicze i kuracjusze po zdrowie i wypoczynek. Ustka i okolice są pod bezpośrednim wpływem uzdrawiającego klimatu morskiego, który w połączeniu z leczniczym działaniem żywicy czarnej sosny powoduje specyficzny mikroklimat, a bryza wiejąca od morza stanowi naturalną inhalację.Ustka nadmorskiemu położeniu, powietrzu bogatym w jod,obfitym złożom borowinowym oraz źródłom solankowym uzyskała w 1987 roku statut Uzdrowiska.
Na gości czekają tu liczne domy wczasowe, kwatery prywatne, pensjonaty, apartamenty, hotele. 
Zapraszamy Państwa na spacer po Ustce, który proponujemy rozpocząć od dworca.
Kolej żelazana dotarła do Ustki w 1878 roku; szyny dowożono tu morzem a żwir na nasypy wybierano spod wydmy przy plaży zachodniej. Pierwszy pociąg osobowy z Ustki do Słupska ruszył 1 października 1878 roku . Jechał planowo 35 minut- niewiele dłużej niż dzisiaj. W 1911 roku budynek dworca został gruntownie rozbudowany a jego wygląd nie zmienił się do dnia dzisiejszego.
Niedaleko dworca wybudowano w 1887 roku neogotycki kościół. Wewnątrz kościoła znajduje się wiele elementów przeniesionych ze starego kościoła , który stał w kapitańskim zaułku przy porcie.
Jest tam m.in. ołtarzowy krucyfiks z XVII wieku, krzyż z Chrystusem oraz organy-jedno z nielicznych dzieł znanej w Europie manufaktury V lknerów.
Następny etap naszego spaceru to budynek poczty. Poczta w Ustce ma już ponad 150 lat, pamięta czasy przewozów pocztowych. Zbudował ją w 1875 roku Franz Draheim, właściciel firmy, która zbudowała kościół. Początkowo ruch pocztowy między Ustką a Słupskiem był obsługiwany przez dyliżansy, które od roku 1840 przewoziły także pasażerow. Na pokonanie tej trasy dyliżans potrzebował dwóch godzin.
Wart uwagi jest także zaułek kapitański-niewielki placyk w miejscu, gdzie skręca się do portu.Wokół zachowało sie jeszcze kilka starych kamienic, których fundamenty mogą mieć setki lat. W latach 1357-1889 stał tu średniowieczny kościółek pod wezwaniem Jana Chrzciciela i Świętego Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy. Kościółek miał dość wysoką wieżę, która pełniła rolę punktu nawigacyjnego.Wokół stały kamienice najbogatszych mieszkańców Ustki, kapitanów statków- stąd nazwa zuałku.Pamiątką po epoce żaglowców i parowców są usteckie spichlerze, które zachowały się zarówno po wschodniej jak i po zachodniej stronie portu.
Pierwszy port istniał w Ustce jeszcze za panowania Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Obecnywygląd portu to efekt przebudowy w latach 1899-1903. Jeszcze przed I woją światową Ustka stała się największym portem handlowym między Gdańskiem a Szczecinem.
Nie sposób zapomnieć o latarni morskiej, której światło widać z odleglości około 30 km.
Latarnia morska w Ustce służy marynarzom już od 109 lat. Pierwsza latarnia zabłysła w1871r.
Istniejąca do dziś budowla z ośmiokątną wieżą powstala w 1892 roku.
Najprzyjemniejszy odcinek spaceru po Ustce to oczywiście promenada; nadmorski park powstał tu już w 1875 roku.Wkrótce zaczęto budować tu eksluzywne pensjonaty i restauracje.
Warto równierz odwiedzić artyleryjskom Baterie Bluchera z czasów IIwojny oraz
liczne po PRL-owskie bunkry znajdujace się po zachodniej stronie ustki.

źródło: http://www.nasza.ustka.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=69&Itemid=91