Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com Hala Targowa przy ul. Piaskowej we Wrocławiu
Hala Targowa przy ul. Piaskowej we Wrocławiu
Hala Targowa we Wrocławiu (Markthalle Nummer 1) - zaprojektowana przez Richarda Plüddemanna i Heinricha Küstera w latach 1906-08. Znajduje się przy ul. Piaskowej (Sandstraße), u zbiegu z pl. Nankiera (Ritterplatz) i ul. św. Ducha (Heiligegeiststraße), w bezpośredniej bliskości wyspy Piasek, mostu Piaskowego i najstarszych dzielnic miasta. Hala stanowi cenny zabytek sztuki inżynierskiej.
Wzniesiono ją dla uporządkowania handlu w centrum miasta, który odbywał się m.in. na Nowym Targu. Podobny obiekt - Hala Targowa nr 2 tych samych projektantów powstała w tym samym czasie przy ul. Kolejowej, lecz po poważnym uszkodzeniu w 1945 została wyburzona w 1973.
Przed wybudowaniem hali targowej w miejscu jej powstania mieścił się czternastowieczny dwór biskupów lubuskich, który na początku XVI wieku przebudowano na Arsenał Piaskowy. W 1901r zaczęto projektować obiekt a w 1905r rozpoczęto rozbiórkę arsenału i sąsiednich domów. W czasie prac ziemnych znaleziono kule armatnie które to wmurowano w północną elewację Hali na pamiątkę po poprzednim przeznaczeniu tego miejsca. Jesienią 1906 rozpoczęto budowę hali. Obiekt miał mieć żelbetową konstrukcje. Wykonawca to firma Lolat-Eisenbeton z Wrocławia. 5 października 1908 przekazano halę do użytku.
Żelbetonowa konstrukcja hali od północy zaakcentowana jest dwiema wieżami, nawiązującymi do dawnej funkcji obronnej tego miejsca, przy czym wyższa wieża północno-zachodnia mieściła kiedyś zegar. Na zewnątrz budynek z ceglanego muru z oszczędnie stosowanym detalem kamiennym, inspirowany był giełdą w Amsterdamie Berlagego, posiada cechy nawiązującego do średniowiecza nurtu historyzmu, podczas gdy wnętrze jest już całkowicie modernistyczne.
Wnętrze rozwiązane jest osiowo i ma układ bazylikowy z główną nawą na kierunku wschód-zachód, obustronnie niższymi nakrytymi dachem płaskim nawami bocznymi oraz trzema nawami poprzecznymi - dwiemia od północy i jedną dłuższą od południa. W nawach bocznych na poziomie piętra znajduje się galeria obiegająca nawę główną.
Zaprojektowane przez Heinricha Küstera przekrycie Hali, wsparte w głównej nawie na żelbetowych łukach parabolicznych o rozstawie podpór 20,65 m i wysokości przekraczającej 17 m stanowi pionierskie w skali światowej osiągnięcie inżynierskie. Podziemia hali mieszczą piwnice wysokości do 3,7 metra.
Budynek nie był poważnie zniszczony przez działania wojenne w 1945 i praktycznie zaraz po wojnie wykorzystywany był zgodnie z przeznaczeniem. Gruntowny remont przeszedł w latach 1980-83 i od tego czasu należy do największych miejsc targowych w całym mieście.
Źródło
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hala_Targowa_przy_ul._Piaskowej_we_Wroc%C5%82awiu