Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Most Rędziński i Stadion Miejski Wrocław

Most Rędziński i Stadion Miejski Wrocław
Foto Galeria

Most Rędziński i Stadion Miejski Wrocław

Pokaż Miejsca na większej mapie
Most Rędziński
jest drogową przeprawą przez odrę i wyspę rędzińską. Żelbetowa, wantowa konstrukcja mostu zawieszona jest tylko na jednym pylonie. Jego wysokość to 122 metry. Jest to najwyższa tego typu konstrukcja w Polsce. Przeprawa ma 612 metrów długości. Projekt mostu został wykonany przez Zespół Badawczo-Projektowy "Mosty - Wrocław" pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka. Wykonawcą mostu były firmy Mostostal Warszawa i Acciona Infraestructuras. Koszt budowy obiektu wyniósł 576 mln zł.
Ciekawostki to fakt że most posiada najwyższy pylon w Polsce, jest to najdłuższy żelbetowy most podwieszony w Polsce (część podwieszona 2 × 256 m = 512 m), najdłuższy most podwieszony na jednym pylonie w Polsce oraz posiada, najdłuższe przęsło żelbetowe w Polsce - 256 m.


Stadion Miejski we Wrocławiu błędnie nazywany stadionem na Maślicach
. Jest to stadion  o przeznaczeniu piłkarskim. Stadion będzie jedną z aren Euro 2012 - rozegrane na nim będą trzy mecze grupowe w tym jeden Reprezentacji Polski - 16 czerwca. Wszystkie miejsca są siedzące, numerowane i zadaszone. Pojemność stadionu wynosi 44 308 miejsc.
Architektura

Zbudowana szeroka platforma (esplanada) o powierzchni 52 753 m?, która do stadionu prowadzi z południa od strony ul. Lotniczej i z północy od ul. Królewieckiej. Pod platformą są miejsca parkingowe oraz pomieszczenia techniczne. Platforma wzbija się z poziomu terenu na poziom pierwszej promenady stadionu, czyli na 5,44 m. Tam znajdują się wejścia na poszczególne sektory. Od poziomu terenu do górnej krawędzi dachu stadion ma wysokość 39,33 m. Przy stadionie znajduje się 4-poziomowy parking dla aut osobowych. Konstrukcja stadionu składa się z 4 budynków o kształcie banana, które będą połączone dwiema promenadami (na poziomie pierwszym i czwartym). Trybuny są jednopoziomowe i mają 56 rzędów.
Dach stadionu jest częściowo przeszklony dla zwiększenia naturalnego oświetlenia. Strona południowa jest przeszklona na większej powierzchni niż strona północna.

źródło
http://pl.wikipedia.org/wiki/Most_R%C4%99dzi%C5%84ski

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_Miejski_we_Wroc%C5%82awiu