Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Rzeka Odra  - Wrocław

Rzeka Odra  - Wrocław
Foto Galeria

Rzeka Odra  - Wrocław

Pokaż Miejsca na większej mapie
Odra
(czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) - rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą po Wiśle rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości po jej dopływie Warcie.
Rzeka ma długość 854,3 km z czego 742 km w Polsce. Powierzchnia dorzecza Odry obejmuje obszar 118 861 km? z tego 106 056 km? w Polsce.
Wypływa na wschodzie Czech, w Górach Odrzańskich w Sudetach Wschodnich, na wysokości 634 m n.p.m.; uchodzi do Roztoki Odrzańskiej, będącej zatoką Zalewu Szczecińskiego, w północno-zachodniej części Polski, przy północnej granicy miasta Police.
Największymi miastami nad Odrą są: Ostrawa w Czechach oraz Opole, Wrocław i Szczecin w Polsce.

Ze względu na rzekę
datuje się osiedlenie w tym miejscu pierwszych słowiańskich plemion które osiedliły się tutaj ponad dziesięć wieków temu, w konsekwencji powstało miasto Wrocław. Dziś w mieście znajdziemy 12 wrocławskich wysp i 220 mostów które nadają miastu wyjątkowy charakter. Stolica Dolnego Śląska nie bez przyczyny nazywana jest przez niektórych Wenecją Północy.
Już starożytni Rzymianie opisywali Odrę w swoich kronikach, nadając jej nazwę Viadrus albo Viadua. Słowo Odera po raz pierwszy pojawia się w pismach z 990 roku i oznacza rzekę, która była zachodnią granicą ówczesnej Polski pod panowaniem Mieszka I. Przez wieki Odra zyskiwała coraz większe znaczenie, zarówno jako szlak transportu wodnego, łączący Rosję, Niemcy i Bawarię (jemu to właśnie miasto zawdzięcza swój rozkwit), jak i źródło energii. Już w trzynastym wieku wybudowano tamy regulujące koryto rzeki, a młyńskie koła zaczęło dostarczać energii do przetwarzania zboża w mąkę.

Spacerując nad brzegiem odry
szczególnie w rejonie starego miasta znajdziemy wiele cennych zabytków architektury i zobaczymy wiele ciekawych widoków. Wrocławski odcinek rzeki jest od wielu pokoleń inspiracja dla artystów, a spacery w jego brzegiem dostarczają odprężenia i wyciszenia od codziennego zgiełku.

Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Odra
http://www.e-wroclaw.com/e-wroclaw/odra