Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Molo w Sopocie

Molo w Sopocie
Foto Galeria

Molo w Sopocie
Molo w Sopocie
Molo w Sopocie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i znanych obiektów turystycznych tego typu w Polsce. I my, będąc w Sopocie, ruszyliśmy, by zwiedzić sławne molo. Po drodze na nie mijaliśmy bardzo piękny Grand Hotel oraz kilka innych ciekawych budynków. Spacer po molo jest płatny, to też po zakupie biletów weszliśmy, by spacerować długim na ponad 500m drewnianym pomostem. Spacer był ciekawy, choć na molo było dość tłoczno. Na końcu zatrzymaliśmy się w miłej kawiarence, a po wypiciu napoju ruszyliśmy, by zobaczyć znajdującą się na końcu przystań i cumujące jachty. Sopockie molo to bardzo ciekawy obiekt, jest jednym z największych, jeśli nie największym, tego typu w Polsce. Jako ciekawostkę dodam, że było tu kręconych bardzo wiele filmów.  Spacerując ku wyjściu i w okolicy mola mogliśmy podziwiać latarnię morską w Sopocie, Grand Hotel, a z oddali Port Gdański.

Rys historyczny 
Pierwszy pomost powstał w 1827 roku i mierzył 31,5 metra. Jednak do końca XIX wieku molo wydłużono do 315 metrów. Obecnie jednak spacerujemy po przebudowanym w 1928 roku obiekcie.  Aby ochronić molo przed falami dobudowano w latach 90 XX żelbetową głowicę.
Samo molo nie od razu było mekką kuracjuszy, początkowo pełniło funkcję pomostu rybackiego, jednak w wyniku rozbudowy uzdrowiska uzyskało funkcję rekreacyjną. Jako ciekawostkę dodam, że do 1927 roku ładowały tu hydroplany utrzymujące stałe połączenie z Niemcami.
autor:Zdrach


Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie
Sopot

Sopot