Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Plac Wacława w Pradze


Pokaż Miejsca na większej mapielokalizacja
Plac Wacława w Pradze
Foto Galeria

Plac Wacława (Václavské náměstí ?/i) – znajduje się w centrum Pragi, w dzielnicy Nové Město. Był miejscem historycznych wydarzeń w latach: 1918, 1948, 1968, a także Aksamitnej rewolucji w 1989, gdy na placu gromadziły się setki tysięcy demonstrantów, żądających demokratyzacji Czechosłowacji.

Dziś jest to główna arteria praska. Zarówno w dzień, jak i w nocy tętni życiem kulturowym, towarzyskim oraz handlowym. Plac powstał z inicjatywy Karola IV. W czasach średniowiecza to targowisko było zwane Końskim Targiem. Z czasem z targowiska plac stał się areną ważnych wydarzeń politycznych. To tam tłum demonstrował swoje niezadowolenie i rzadziej zadowolenie z istniejącej sytuacji politycznej oraz społecznej. Nazwa placu wiąże się z barokowym pomnikiem św. Wacława. Później w górnej części placu powstał obecny pomnik św. Wacława w otoczeniu patronów ziemi czeskiej. Z balkonu jednej z kamienic otaczających plac w roku 1989 przemawiali do tłumu liderzy czeskiej opozycji z Václavem Havlem na czele.

Współcześnie na placu znajduje się pomnik poświęcony pamięci ofiar reżimów totalitarnych. Obok wznosi się monumentalny gmach Muzeum Narodowego. Plac należy do większych w Europie. Ma 750 metrów długości oraz 60 metrów szerokości.

Ÿród³o:http://pl.wikipedia.org/wiki/Plac_Wac%C5%82awa
Plac Wacława w Pradze