Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Wały Chrobrego w Szczecinie


Pokaż Miejsca na większej mapielokalizacja
Wały Chrobrego w Szczecinie
Foto Galeria

Wały Chrobrego (do 1945 niem. Hakenterrasse = Tarasy Hakena) – taras o długości ok. 500 m w Szczecinie.
W 1873 roku rozpoczęło się wyburzanie osiemnastowiecznych fortyfikacji Szczecina. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu nadburmistrza Szczecina Hermanna Hakena w latach 1902-05 na miejscu Fortu Leopold uformowano, na wysokości 18,3 m n.p.m. (19 m nad poziomem Odry Zachodniej), taras widokowy. Z tarasu do brzegu Odry prowadzą szerokie schody po obu stronach których postawiono dwa pawilony służące jako wejścia do
– współcześnie utworzonych w pozostałościach fortyfikacji – podziemnych restauracji. Po środku tarasu znajduje się pomnik Herkulesa walczącego z centaurem dłuta Ludwiga Manzla, u podnóża zaś - fontanna zdobiona współcześnie figurami Jana z Kolna i Wyszaka oraz dwie wysokie kolumny stylizowane na latarnie morskie.

W latach 1906-12 w północnej części tarasu zbudowano kompleks architektoniczny dla ówczesnej rejencji szczecińskiej, w którym obecnie mają swoją siedzibę władze województwa zachodniopomorskiego. Ponadto w południowej części Wałów Chrobrego zlokalizowany jest kompleks budynków Akademii Morskiej (z lat 1902-05 i 1918-21) oraz mieszczące się w jednym budynku Teatr Współczesny i Oddział Morski Muzeum Narodowego (1908-11).

Projektantem rozwiązań architektonicznych całości był Wilhelm Meyer-Schwartau.

Zespół tarasów widokowych Wały Chrobrego znajduje się w rejestrze zabytków nieruchomych (nr. rej. A-1326 z 18.12.1996 r.) tj. tarasy widokowe z murami oporowymi, 2 pawilony widokowe, schody oraz fontanna.

Ÿród³o:http://pl.wikipedia.org/wiki/Wa%C5%82y_Chrobrego
Wały Chrobrego w Szczecinie