Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Zapora Wodna i Elektrownia Wodna Bobrowice I w okolicach Siedlęcina

Zapora Wodna i Elektrownia Wodna Bobrowice I  w okolicach Siedlęcina

W niedalekiej odległości od Siedlęcina koło Jeleniej Góry znajduje się urokliwe miejsce. Jest nim kamienna zapora wodna wraz z elektrownią wodną i pięknym jeziorem. Obiekt powstał w latach 1924 – 1925 na rzece Bóbr. W wyniku przegrodzenia rzeki zaporą o wysokość około 10 m i długość 80 m powstało jezioro. Powstałe Jezioro Modre ma powierzchnię 11 ha. Zastosowane w elektrowni rozwiązania techniczne, takie jak urządzenia zrzutu wody, architektura budynku siłowni i jego usytuowanie oraz wyposażenie stało się w niedługim czasie modelowym typem hydroenergetycznym swoich czasów. Elektrownię uruchomiono 26 stycznia 1926 roku. W owym czasie, czyli w pierwszej połowie XXw elektrownie wodne stanowiły niebywałą atrakcję turystyczną, bo były to nowe elementy w krajobrazie. Często przy takich obiektach stawiano restauracje z ciekawymi widokami oraz wytyczano malownicze ścieżki spacerowe dla turystów. I tu stało się podobnie. Na lewym brzegu Bobru, na zboczach Lipnika w 1927r wybudowano schronisko o ówczesnej nazwie Turmsteinbaude, schronisko istnieje do dziś i nosi nazwę Perła Zachodu. Będąc tam polecam odwiedzić kamienną wieżę widokową oraz przejść się po rozciągającą się nad taflą jeziorka urokliwą kładką do malowniczej skałki Wieżyca.
Elektrownia Bobrowice I jest typem elektrowni zbiornikowej z jazem, do której przylega budynek siłowni postawiony w korycie rzeki. To tu po raz pierwszy w obszarze elektrowni śląskich zastosowano klapy segmentowe do upustu nadmiaru wody. Klapy są tak skonstruowane, że można nimi przepuszczać różnego rodzaju zanieczyszczenia, kłody drzew, a nawet krę lodową. Elektrownia Bobrowice I uposażona jest w trzy turbiny typu Francisa produkcji J.M. Voith z roku 1924 o mocach: 1,253 MW, 0,77 MW i 0,399 MW przy uzyskanym spadku 14,5 m i przełyku 23,5 m³/s oraz generatory produkcji firmy AEG z 1924r. Elektrownia nie jest udostępniana dla ruchu turystycznego, jednak polecam przejść nad zalew i w okolice pod zaporą.

Tekst na podstawie źródła:www.prumyslovepamatky.cz/pl/strony/1087.html

Zapora Wodna i Elektrownia Wodna Bobrowice I  w okolicach Siedlęcina
Foto Galeria

Zapora Wodna i Elektrownia Wodna Bobrowice I  w okolicach Siedlęcina

Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie