Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Zapora wodna Les Království - Těšnovská
w okolicy miasta Dvůr Králové nad Labem w Czechach

Zapora wodna Les Království - Těšnovská w okolicy miasta Dvůr Králové nad Labem w Czechach

W okolicy miasta Dvůr Králové nad Labem w Czechach znajduje się piękna kamienna zapora wodna. Zapora Les Království, co tłumaczy się na „Las Królestwa", znana również pod nazwą „Bílá Třemešná" albo „Těšnovská", jest jedną z najstarszych zapór w Czechach. Przecinająca rzekę Łąbe konstrukcja powstała w latach 1910-1919. Decyzje o jej budowie podjęto po wielkiej powodzi stulecia w 1897r. Prace budowlane rozpoczęto w 1910r i skończono je z lekkim opóźnieniem, wynikłym z faktu wybuchu pierwszej wojny światowej, dziesięć lat później kosztem 4,7 miliona koron austriackich. Po postawieniu zapory powstał największy zbiornik wodny na terenie ówczesnej Czechosłowacji.
Co do parametrów technicznych sprawa wygląda następująco: jest to zapora łukowa grawitacyjna, wykonana z piaskowca z okolic gminy Dvůr Králové. Szerokość u podstawy wynosi 37 m, a w koronie 7,2 m. Długość w koronie to 218 m, wysokość maksymalna wynosi 41,1 m, głębokość zbiornika przy zaporze to ok. 28 m. Zbiornik ma długość 5,1 km, a jego powierzchnia przy maksymalnym napełnieniu wynosi 85 hektarów. Od 1923r przy zaporze działa elektrownia wodna o mocy 2x600 kW. Koroną zapory prowadzi droga lokalna lecz jest to też niepowtarzalne miejsce spacerów. Zapora jest piękna i malowniczo wkomponowana w krajobraz, pod względem architektury należy do najpiękniejszych obiektów hydrotechnicznych w kraju. Sama zapora, wieże i dom pracownika obsługi technicznej sprawiają zgoła bajkowe wrażenie dodatkowo wzmocnione zaporowym jeziorem i okolicznymi lasami. Miejsce naprawdę warte polecenia.

tekst na podstawie:www.naszesudety.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=7356

Zapora wodna Les Království
Foto Galeria

Zapora wodna Les Království - Těšnovská w okolicy miasta Dvůr Králové

Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie