Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Zapora i Elektrownia Wodna Wrzeszczyn

Zapora i Elektrownia Wodna Wrzeszczyn
We Wrzeszczynie trafimy na urokliwe i ciekawe miejsce. Jest tu usytuowana Kamienna Zapora Wodna wraz z elektrownią wodną i urokliwym jeziorem. W tym obiekcie przez koronę zapory można przejść, wiedzie tu nawet szlak rowerowy ER-6 „Dolina Bobru”. Przechodzi się nad upustami wody do turbin elektrowni. Przykryte jest to grubymi metalowymi kratami, ale i tak efekt jest oszałamiający. Nieopodal znajdował się most, ale obecnie jest doszczętnie zniszczony. Miejsce jest bardzo ciekawe i godne polecenia. A teraz trochę historii i informacji technicznych.  
Wielkie powodzie, które nawiedziły ten rejon w latach 1888, 1890 i 1897r skłoniły do opracowania programu ochrony przeciwpowodziowej. Zaprojektowano również liczne elektrownie wodne, by spożytkować dostatek wody. Program przeciwpowodziowy został zatwierdzony w 1900 roku. We Wrzeszczynie elektrownię wraz z całą infrastrukturą wybudowano w latach 1926-1927, a pracami kierował dr inż. Kurt Bachman. Obiekt we Wrzeszczynie był siódmym w kolejności uruchomionym obiektem hydrotechniczna z przeciwpowodziowego programu Otto Intza. Dziś ta elektrownia zaliczana jest do małych  elektrowni wodnych (MEW - do 5 megawatów). Elektrownia i zapora wrzeszczańska została na rzece Bóbr. Zapora jest wybudowana z kamienia granitowego i betonu. W budynku elektrowni znajdują się dwa pionowe sprzęgnięte zespoły turbina-generator. Turbiny wykonała firma J. M Voit z Heidenheim w Badenii Wirttemberdze. W tej elektrowni funkcjonują nadal oryginalne generatory wyprodukowane przez firmę Sachsenwerk z Niedersedlitz pod Dreznem.
Elektrownia posiada moc 4,71 MW i produkuje ok 1,8 mln kWh rocznie.


Tekst na podstawie:www.prumyslovepamatky.cz/pl/strony/1092.html


Zapora i Elektrownia Wodna Wrzeszczyn
Foto Galeria

Zapora i Elektrownia Wodna Wrzeszczyn Foto Galeria

Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie