Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Kościół pw Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny
w Starym Grodzie

Kościół pw Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Grodzie
Foto Galeria

Kościół pw Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Grodzie z poł. XVII w. (ok. 1668) fundacji Wojciecha Żdżarowskiego. Wielokrotnie restaurowany. Remontowany w 1777 r. staraniem Pawła Sokolnickiego. W 1852 r. odbudowano zniszczoną piorunem (w 1950 r.) wieżę staraniem Aleksandra Mielżyńskiego. W 1927 wymieniono gont na eternit, a w 1968 r. odnowiono wnętrza pod kierunkiem Teodora Szukały. 
Kościół drewniany, jednonawowy o konstrukcji zrębowej na podmurówce. Orientowany. Zbudowany z drzewa modrzewiowego. Mniejsze prezbiterium trójbocznie zamknięte z boczną zakrystią. Wieża konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu, osadzona jest częściowo na nawie. Zwieńczona okazałym barokowym, blaszanym hełmem z latarnią. Dach dwukalenicowy pokryty eternitem. Płaski strop wspólny dla nawy i prezbiterium. Polichromia z motywami roślinnymi. Ołtarz główny i dwa boczne z ok. 1720 r. ufundowane przez księdza Gielskiego. Krucyfiksy: nad wejściem ludowy z XVI/XVII w., na belce tęczowej z XVIII w. i ludowy w kruchcie. Ambona barokowa i chrzcielnica w kształcie anioła z poł. XVIII w. Cenne obrazy i figury późnogotyckie, renesansowe i ludowe. Kamienna kropielnica. Kościół otoczony kasztanowcami. Obok monumentalny neogotycki grobowiec rodziny Chełkowskich.

Żródło:
http://www.krajoznawca.pl/koscioly_drewniane.php?id=serwis/kosciol_drewniany/st_grod.html&page=2
Kościół pw Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Grodzie Foto Galeria

Pokaż Miejsca na większej mapie