Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Wystawa sprzętu lotniczego i wojskowego w Łodzi
(obecnie obiekt nie istnieje)

Wystawa sprzętu lotniczego i wojskowego w Łodz
Foto Galeria 2010

Wystawa sprzętu lotniczego i wojskowego w Łodzi to obecnie nieczynna prywatna kolekcja poświęcona lotnictwu, znajdująca się w Łodzi  przy lotnisku Łódź im. Władysława Reymonta, przy ul. Pilskiej.

Historia

Prywatne muzeum zostało założone na terenie przyległym do lotniska przez Jerzego Lewandowskiego - posiadacza jednego z pierwszych w Łodzi prywatnych samolotów, pilota, członka Aeroklubu Łódzkiego i pasjonata lotnictwa - Piotr Jach, Express Ilustrowany, 05.08.2006. Po śmierci założyciela w 2003 roku kolekcja stała się tematem postępowania spadkowego, które ma zadecydować o przyszłości kolekcji. Obecnie muzeum jest formalnie zamknięte dla zwiedzających.

Eksponaty

Wystawa obejmuje około 30 samolotów, wśród nich znajdują się: Tu-134A, Ił-14, Mi-6, LiM-5 (MiG-17F), Ił-28, LiM-1 (MiG-15), LiM-2 (MiG-15 bis), MiG-21, LiM-6, Su-7, TS-11 "Iskra" oraz Mirage F1 i inne. Na terenie prywatnego muzeum znajdują się także samochody i silniki lotnicze.

Muzeum Lotnictwa

Są plany utworzenia Łódzkiego Muzeum Lotnictwa. Ma ono powstać na bazie prywatnej kolekcji, należącej obecnie do Jadwigi Lewandowskiej. Z kolekcji mają zostać wybrane najcenniejsze eksponaty, odnowione i przystosowane dla zwiedzających.

W Polsce Muzeum Lotnictwa istnieje w Krakowie oraz w Poznaniu. Łódzkie muzeum byłoby trzecim w kraju.

źródła:
http://www.elknet.pl/historia-lotnictwa/av_hist/index.php
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wystawa_sprz%C4%99tu_lotniczego_i_wojskowego_w_%C5%81odzi
Wystawa sprzętu lotniczego i wojskowego w Łodz

Pokaż Militaria na większej mapie