Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Lim-5P (polski MiG-17PF) w Wołowie


Pokaż Militaria na większej mapielokalizacja
Lim-5P (polski MiG-17PF) w Wołowie 
Foto Galeria

Lim-5P to Polska odmiana licencyjna późnej wersji produkcyjnej MiG-17PF.
Wyposażony był w pokładową stację radiolokacyjną RP-5 Izumrud.
Pierwszy egzemplarz wyprodukowano w WSK Mielec 18 stycznia 1959 roku. Samolot funkcjonował pod oznaczeniem fabrycznym 1D (lub jako produkt PF).
Ogółem wyprodukowano 129 egzemplarzy w sześciu seriach produkcyjnych. Ostatni egzemplarz nr seryjny 1D 06-41 wyprodukowano 29 grudnia 1960 roku. Część samolotów wyeksportowano do państw Układu Warszawskiego: 40 egzemplarzy zakupiła NRD, oraz dwa - Bułgaria. Poza tym pięć samolotów zakupiła Indonezja.
W roku 1961 na stanie polskiego lotnictwa wojskowego były 92 egzemplarze (wraz z MiG-17PF). W 1984 roku lotnictwo wojskowe miało jeszcze szesć samolotów tego typu. W 1985 już nie występowały one na stanie lotnictwa wojskowego w Polsce.
Samolot Lim-5P był jednomiejscowym średniopłatem z napędem odrzutowym o całkowicie metalowej konstrukcji. Kadłub miał konstrukcję półskorupową z pracującym poszyciem. Skrzydła skośne całkowicie metalowe z podwójnym skosem (42 i 45 stopni), z trzema kierownicami strug powietrza. Usterzenie całkowicie metalowe o konstrukcji półskorupowej. Podwozie trójpodporowe z kółkiem przednim, chowane w locie. Kabina hermetyzowana.
Wyposażenie dodatkowe składało się z radiostacji UKF R-800, zestawu do lądowania wg przyrządów OSP-48 (radiokompas ARK-5, sygnalizator przelotu MRP-48, radiowysokościomierz RW-5), stacja ostrzegawcza Syrena-2, aparatura IFF SRO-1. Do sygnalizacji była używana zamontowana na stałe elektrorakietnica EKSR-46.
Na uzbrojenie pokładowe samolotu składały się trzy działka kal. 23 mm NR-23 z zapasem amunicji 80 pocisków na każde z nich. Dodatkowo samolot mógł przenosić dwie bomby o wagomiarze 50 lub 100 kg zawieszone na zamkach wyrzutnikach D-4-50. System celowniczy zapewniał celownik żyroskopowy ASP-4NM, oraz dalmierz radiolokacyjny SRD-1M. Rolę rejestratora strzelań zapewniał fotokarabin S-13. Naprowadzanie na cel i/lub celowanie odbywało się przez pokładową stację radiolokacyjną RP-5 Izumrud. Anteny stacji radiolokacyjnej były umieszczone w dziobie samolotu.
Załogę samolotu Lim-5P stanowił pilot.

źródła:
http://www.elknet.pl/historia-lotnictwa/av_hist/index.php?position=0.0.157
http://www.elknet.pl/historia-lotnictwa/av_hist/index.php
Lim-5P (polski MiG-17PF) w Wołowie