Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Dar Pomorza
w Gdyni

Dar Pomorza w Gdyni
Foto Galeria

Dar Pomorza

Dar Pomorza to zbudowana w 1909 roku fregata. Jej wymiary to długość po pokładzie 80,3 m, długość z bukszprytem 93 m, wysokość 41,4 m, szerokość 12,6 m. Zanurzenie to 5,7 m a wyporność 2500 ton. Powierzchnia żagli to 2100 m². Załogę stanowi 189 osób. Fregata rozwija prędkość do 17 węzłów. Obecnie statek to muzeum zacumowane przy gdyńskim nabrzeżu.
Zwiedzanie rozpoczynamy wchodząc pod pokład. Zobaczymy tam wystawę poświęconą historii statku, koje, na których spali marynarze, jadalnię, różnego rodzaju kajuty, maszynownię, magazyn żagli, mesę oficerską, salon komendanta, kabinę nawigacyjną oraz kuchnię. Po zakończeniu zwiedzania wychodzimy na pokład, gdzie możemy zobaczyć niezwykłe olinowanie masztów, ster oraz inne żeglarskie sprzęty i akcesoria. Z pokładu ponadto rozciąga się piękny widok na nabrzeże.

Rys Historyczny

Biała fregata, bo tak zwykło nazywać się ten żaglowiec, została zbudowana w 1909 roku w stoczni Blohm-Voss w Hamburgu. Jego przeznaczeniem było zostać statkiem szkolnym niemieckiej marynarki handlowej. Dziewiczy rejs Prinzess Eitel Friedrich, bo tak wtedy nazywał się żaglowiec, rozpoczęła w 1910 roku, płynąc do Christiansand i Antwerpii. Po przegranej Niemiec w pierwszej wojnie światowej w 1919 roku, statek przejmują Francuzi i nadają mu nowa nazwę Colbert. W roku 1929 roku statek zakupił Pomorski Komitet Floty Narodowej. Środki na ten zakup  zostały pozyskane z datków społecznych. Datki przyczyniły się do nadania nowej nazwy Dar Pomorza. Żaglowiec służył przez 51 lat dla Polskiej Marynarki Handlowej, odbył 102 rejsy szkolne i przebył ponad pół miliona mil morskich. Z ciekawszych rejsów należy wymienić przejście przez równik w 1931 roku, podróż dookoła świata w latach 1934-1935 oraz opłynięcie przylądka Horn w 1937 roku. Czasy II Wojny Światowej przeczekał w Sztokholmie internowany przez Szwedów. Do Gdyni wrócił zaraz po II wojnie światowej w 1945 roku i szybko wznowił służbę jako statek szkolny Państwowej Szkoły Morskiej. Przez okres służby zajmował czołowe pozycje w regatach w latach 1974, 1976 i 1978 oraz dwukrotnie wygrał Operation Sail, a w roku 1980 zdobył Cutty Sark Trophy. Formalnie Dar Pomorza wycofano ze służby w 1982 roku, a jego miejsce zajął Dar Młodzieży. Obecnie na jego pokładzie mieści się muzeum, które jest każdego roku licznie odwiedzane przez turystów.
Tekst na podstawie:www.trojmiasto.pl/Dar-Pomorza://pl.wikipedia.org/wiki/Dar_Pomorza

Dar Pomorza w Gdyni Foto Galeria

Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie