Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Krasnale we Wrocławiu i Pomarańczowa Rewolucja

Krasnale we Wrocławiu
Foto Galeria

Krasnale we Wrocławiu Foto Galeria

Pokaż Miejsca na większej mapie
Wrocławskie krasnale

Gdy w 2001 roku na ulicy Świdnickiej w miejscu happeningów Pomarańczowej Alternatywy stanął ufundowany przez Agorę pomnik Pomarańczowej Alternatywy, przedstawiający krasnala wszystko się zaczęło. W roku 2003 prezydent Wrocławia, kontynuując tradycję związaną z krasnoludkami, odsłonił na ścianie kamieniczki "Jaś" pomiędzy Rynkiem a kościołem garnizonowym św. Elżbiety miniaturową tabliczkę-szyld "Muzeum Krasnoludków". Tabliczka znajduje się przy drzwiach do kamieniczki, na wysokości ludzkich kolan. Pierwsze krasnale miejskie zaprojektowane zostały przez Tomasza Moczka, ustawiono je w sierpniu 2005.
Od tego czasu figurek zaczęło ciągle przybywać. Można je znaleźć w różnych częściach miasta. Miejskie krasnale są nieco mniejsze od pierwszego pomnika Pomarańczowej Alternatywy z ul. Świdnickiej. Krasnale znajdziemy głównie na Starym Mieście. Stały się niewątpliwą atrakcją miasta, a nawet organizowane są specjalne wycieczki szlakiem krasnali i wydawane broszurki dla turystów chcących połączyć odnajdywanie kolejnych figurek ze zwiedzaniem Wrocławia. Obecnie liczba krasnali wciąż rośnie, więc przy kolejnej wizycie we Wrocławiu można spodziewać się zobaczenia nowych figurek.
Pomarańczowa Alternatywa
natomiast to pierwotnie grupa, a później ruch happeningowy z korzeniami we Wrocławiu, ale działający w paru miastach Polski głównie w latach 80., nawiązujący do tradycji holenderskich provosów i Partii Krasnoludków. Choć wiele z symboliki PA (kolor pomarańczowy, krasnoludki) zostało zapożyczone z ruchu Provo działającego w latach sześćdziesiątych, to większość badaczy tematu uznaje jednak Pomarańczową Alternatywę za ruch oryginalny i twórczy.
Nazwa nawiązywała do powszechnego wówczas upolityczniania życia i dekorowania publicznych pomieszczeń i ulic miast czerwonymi flagami i draperiami. PA proponowała alternatywę - pomarańczową.

Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wroc%C5%82awskie_krasnale
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomara%C5%84czowa_Alternatywa