Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Pomnik Reksio Bielsko-Biała

Pomnik Reksio Bielsko-Biała
Foto Galeria

Pomnik Reksio Bielsko-Biała Foto Galeria

Pokaż Miejsca na większej mapie
Pomnik Reksia w Bielsku-Białej
- pomnik-fontanna w centrum Bielska-Białej, na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i S. Stojałowskiego, nad rzeką Białą. Został odsłonięty 3 sierpnia 2009 roku. Przedstawia psa Reksia, głównego bohatera popularnej kreskówki produkowanej w latach 1967-1988 w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Reksio stoi na tylnych łapach, jedną z przednich trzyma przy uśmiechniętym pysku, drugą wskazuje na fontannę. Rzeźba jest odlana z brązu, ma 90 cm wysokości i waży 130 kilogramów. Powstała w odlewni metali Wiesława Wojdaka. Integralną częścią pomnika jest fontanna w kształcie przeciętego na cztery części jajka, z którego wypływa woda.

Reksio
- główny bohater polskiego serialu animowanego pt. Reksio, stworzony przez jednego z reżyserów Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej Lechosława Marszałka. Mieszka w niewielkiej budzie znajdującej się pod domem właścicieli obok podwórka. Potrafi stawać na dwóch tylnych łapach (jak każde inne psy), rozmawiać z ludźmi, innymi psami, zwierzętami, a nawet z kosmitami.
Reksio jest małym psem pokrytym puszystą sierścią koloru białego z dwoma dużymi brązowymi plamami: jedna znajduje się na grzbiecie, a druga na głowie po lewej stronie od policzka do ucha. Ma mały ogon, wystające do góry uszy oraz duży pysk.
Reksio jest miłym, sympatycznym psem o przyjaznej naturze. Bardzo lubi porządki w jego otoczeniu. Często interweniuje, kiedy na podwórku dzieje się coś niemiłego, a kiedy spojrzy na zwierzę, które jest poszkodowane lub wyśmiewane przez inne zwierzęta, od razu stara się mu pomóc. Bardzo się cieszy, kiedy widzi najmłodszego właściciela i zawsze jest gotowy do wspólnej zabawy oraz wyjścia na spacer.
W Bielsku-Białej na placyku pomiędzy ul. 11 Listopada i ul. Stojałowskiego znajduje się pomnik Reksia. Piesek zdziwiony patrzy na sąsiadującą z pomnikiem fontannę, wskazując na nią palcem. Został odlany z brązu i waży
130 kg.

Ciekawostki

-Wizerunek Reksia i jego filmowych przyjaciół znajduje się na białkach - wyemitowanym we wrześniu  
  2009 r. dukacie lokalnym Bielska-Białej.
-Istnieje też angielska wersja serialu Reksio, która ma takie same odcinki jak polskie, tyle że czołówka
  pomontowana jest z fragmentów odcinków, a tyłówka pomontowana jest fragmentami czołówki. Muzyka i
  głosy różnią się od oryginalnych. Wyprodukowała ją firma Village Production. Muzykę do wersji
  angielskiej tworzył Mark Bradley, a edytowaniem zajęli się Tony Atkins i David Hagland. Angielską wersję
  dystrybutowała firma VCI ENTERTAINMENT LTD w Wielkiej Brytanii.
-Postać Reksia zagościła także w niektórych odcinkach serialu Bolek i Lolek. Pojawiała się w telewizorze i
  książkach. W podobny sposób Bolek i Lolek występowali w Reksiu.
-Od 2006 roku Reksio występuje także na stronie dyskusji poświęconej grze komputerowej Counter-
  Strike, w której tworzone są serwery gry pt. "Reksio-cs".

źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Reksia_w_Bielsku-Bia%C5%82ej
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reksio_%28posta%C4%87%29