Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Muzeum Mazurskie w Owczarni


Pokaż Miejsca na większej mapielokalizacja
Muzeum Mazurskie w Owczarni
Foto Galeriae

W krainie Mazurów nie zobaczymy już prawdziwych mazurskich zagród. Prawie wszyscy ich mieszkańcy odeszli stąd, pozbawiając tę ziemię ważnych kulturowych atrybutów, jak tradycja, obyczajowość czy świadczący o skomplikowanych dziejach język. Strzępy mazurskości odnajdziemy w muzeach, a najlepiej ich szukać w małych placówkach, takich jak ta w Owczarni.

W dawnej chacie zrekonstruowano wnętrza izb, w których zgromadzono wiele sprzętów codziennego użytku. Na pewno zaskoczy nas wygląd tzw. czarnej kuchni - pomieszczenia, gdzie przygotowywano posiłki na okapcającym ściany otwartym palenisku. Zbiory o charakterze etnograficznym uzupełniają oryginalne dokumenty, książki, modlitewniki, mapy oraz zbierane na okolicznych polach militaria z obu wojen światowych.

Tak muzeum opisuje Oficjalna Strona http://www.owczarnia.com/muzeum.html

WITAMY W MUZEUM MAZURSKIM W OWCZARNI

O MAZURACH jako o ludności mieszkającej w południowej części byłych Prus Wschodnich, zaczęto mówić po 1815 roku, chociaż żadne szczególne przemiany w terenie i ludności nie zaszły.

O MAZURACH jako o ludności w części północno-wschodniej Polski przestało się mówić po 1945 roku wraz z ewakuacją i przesiedleniami powojennymi.

Po MAZURACH została tylko nazwa regionu.

To co ludność MAZURSKA pozostawiła przez ten czas w krajobrazie kulturowym naszego regionu stało się przyczyną powstania tego muzeum.

Dziś Mazury są bardzo atrakcyjne jako zespół wielkich jezior od Mamr po Śniardwy, jako Wilczy Szaniec, Święta Lipka czy miasta Giżycko, Mikołajki. Znamy i poznajemy jeziora, lasy, miasta i wsie ale nie znamy życia codziennego, problemów jakimi zajmowali się ci ludzie, czym żyli i z czego żartowali.

Od ponad 10 lat gromadzimy pozostałe w terenie meble, sprzęty gospodarstwa domowego i maszyny rolnicze. Zebrany materiał został poukładany w budynku tzw. Czworaka w byłym majątku ziemskim w Owczarni. Nazwa miejscowości pochodzi stąd, że to była wyspa na jeziorze gdzie hodowano owce. Po jeziorze dzisiaj nie ma śladu, natomiast teraz jest wyspa w lesie, gdzie mieszka kilka rodzin.

Muzeum odbiega od ogólnie przyjętych schematów, gdyż zwiedzający staje pośród starych przedmiotów , w ich bezpośrednim otoczeniu czując klimat minionych lat. Przekraczając progi muzeum, zwiedzający ma wrażenie jakby się przeniósł w czasie.

Zbiór eksponatów w muzeum jest podbudowany dużą biblioteką dotycząca tematu byłych Prus Wschodnich i regionu mazurskiego co daje gospodarzom swobodę oprowadzania po muzeum.

OFERTA ZWIEDZANIA MUZEUM:

Zwiedzanie standardowe
- Historia i wyposażenie wnętrz mazurskich 1815
– 1945

Zwiedzanie tematyczne
Historia regionu mazurskiego
- kultura i religia regionu mazurskiego
- meblarstwo mazurskie ( mała architektura )
- prace w gospodarstwie wiejskim ( 4 pory roku )


źródła:
http://polskaniezwykla.pl/web/place/3774,pozarki-muzeum-mazurskie.html
http://www.owczarnia.com/muzeum.html
Muzeum Mazurskie w Owczarni