Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Skansen i mini ZOO w Wambierzycach

Skansen i mini ZOO w Wambierzycach
Foto Galeria

Skansen i mini ZOO w Wambierzycach
Skansen założył pan Marian Gancarski. A wszystko zaczęło się w roku 1966, gdy podczas rozbiórki starej szopy, nastoletni pan Marian znalazł kilka sztuk białej broni. Nieudana sprzedaż tych „eksponatów” zaowocowała kolekcjonerską pasją. Z biegiem lat kolekcja rozrastała się, a Pan Marian zbierał różnorakie przedmioty i magazynował je na terenie swojego gospodarstwa. W 1978 roku Marian Gancarski zakupił podupadające gospodarstwo rolne i zaczął umieszczać w nim swoją kolekcję. Pasja i miłość do starych przedmiotów nie gasła więc eksponatów przybywało. Wśród kolekcji znajdziemy wyposażenie wnętrz izb mieszkalnych, sprzęty domowego użytku, narzędzia wykorzystywane przez rzemieślników różnych profesji, maszyny rolnicze, a także niezwykle intrygujące eksponaty, takie jak wydobyte spod ziemi ponad sześćdziesięcioletnie weki.
Po rozpoczęciu zwiedzania, przy wejściu stoi stary traktor z 1954 roku oraz kamienna figurka śpiącego rycerza, pochodząca prawdopodobnie z XVI wieku. Na terenie przeznaczonym do zwiedzania, wśród kilku budynków i wielu pomieszczeń, znajdziemy miedzy innymi kuźnie i miech austriacki z początku XIX wieku, drewniany kierat z początku XIX wieku, około 50 maselnic różnego typu i inne urządzenia do przerobu mleka. Znajdziemy również szafę śląską z 1793 roku, dziewiętnastowieczne wózki dziecięce i rowery z tego samego okresu. Uwagę zwróci ładnie wyeksponowana kolekcja ponad 120 żelazek. Kolejne eksponaty to narzędzia i urządzenia związane z obróbką wełny i roślin włóknistych oraz krawiectwem, kolekcja ok. 50 różnych maszyn do szycia, pokaźny zbiór mundurów i innych ubiorów. Przemierzając pomieszczenia odwiedzimy wystawę aparatów fotograficznych, radioodbiorników, sprzętów grających, sprzętów medycznych, sprzętów pszczelarskich i innych. Zobaczymy narzędzia do uprawy roli z przełomu XIX i XX wieku, odwiedzimy warsztat szewca, warsztat stolarski, salę szkolną i pomieszczenie poświęcone religii, nawet wystawę minerałów i skamielin. Wśród sal i pomieszczeń natrafimy na unikalną, niespotykaną i bardzo interesującą salkę, w której wyeksponowano zbiór różnych przedmiotów zakopanych przez Niemców wysiedlanych po II wojnie światowej, a znalezionych w ostatnich latach. Zobaczymy tu pieniądze, dokumenty, przedmioty osobiste. Nadal wiele z tych rzeczy znajduje się w słoikach. Najbardziej chyba zaskakujące weki skrywają nie popsute mięso i owocowy kompot. W momencie ich ukrywania stanowiły nieraz ogromna wartość. Wszystkie te przedmioty chowano z nadzieją na rychły powrót, a w chwili obecnej są świadectwem tragedii, jaka spotkała tych ludzi. Po wyjściu z muzeum możemy obejrzeć różne zwierzęta takie jak kury, jelenie, sarny, dzikie świnie, strusie, nutrie i inne. Zwierzaki i ptaki znajdujące się w zagrodach i na wybiegach. Po zwiedzeniu gospodarstwa możemy się posilić w tamtejszej restauracji. W gospodarstwie Pana Mariana nie można się nudzić. Jest ono także doskonałą bazą wypadową na szlaki Gór Stołowych.
Tekst na podstawie źródła:
www.skanseny.net/skansen/wambierzyce?lang=pl

Skansen i mini ZOO w Wambierzycach

Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie