Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Błędne Skały
w Parku Narodowym Gór Stołowych

Błędne Skały w Parku Narodowym Gór Stołowych

Błędne Skały
Foto Galeria

Info 2016
Parking znajduje się mniej więcej w połowie drogi z Karłowa do Kudowy Zdrój jest dobrze oznaczony. jest mozliwość wjazdu pod szlak "parking górny" za dodatkową oplatą

Ceny biletów wstępu:
W sezonie turystycznym 2016 bilety wstępu na teren Błędnych Skał kosztują:

3,00 zł - bilet ulgowy
7,00 zł - bilet normalny
Wjazdy na "parking górny" przy Błędnych Skałach:

20,00 zł - bilet za samochód osobowy

Błędne Skały w Parku Narodowym Gór Stołowych
Niewątpliwie jedno z najpiękniejszych i zarazem najciekawszych miejsc na terenie Polski to Błędne Skały. Miejsce to znajduje się na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Osobliwe formy skalne o wysokości 6 - 11 m, wytworzone zostały wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt zaułków i szczelin, w wielu miejscach bardzo wąskich. Wiele z tych skał ma własne nazwy np. "Kurza Stopka", "Labirynt", "Skalne Siodło", "Wielka Sala", "Tunel". Pomiędzy tymi blokami skalnymi utworzono kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym pięknie i uroku. Zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy wąskimi szczelinami. Wysokość labiryntu waha się w granicach 6-8 m, natomiast szerokość jest różna, czasami bardzo niewielka. Podczas zwiedzania skorzystajmy z platformy widokowej o nazwie "Skalne Czasze". Z punktu widokowego widoczny jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze. Jako ciekawostkę dodam, że w Błędnych Skałach kręcono film "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".
Dla zmotoryzowanych wspomnę że dojazd na parking kolo kasy jest z dolnego parkingu przy drodze Kudowa Zdrój – Karłowo, o każdej pełnej godzinie.


Trochę o Historii powstania
Niegdyś na dnie górnokredowego morza osadzały się grube pokłady piaskowców, które w okresie trzeciorzędu, zostały wypiętrzone wraz z całymi Sudetami. Od tego momentu rozpoczął się długotrwały okres erozji. Poszczególne warstwy skalne posiadały różną odporność na wietrzenie i poszerzanie szczelin, przecinających masyw w trzech kierunkach. W wyniku powstały głębokie na kilka metrów korytarze o zmiennej szerokości.
W czasach hrabstwa kłodzkiego był to pilnie strzeżony punkt celny między Nim a Królestwem Czech. Znajdziemy również głaz z wyrytymi datami które jak mówi legenda, ryto dla upamiętnienia przyłapanych przemytów, najstarsza 1616 r. Inna legenda opowiada o zmarłych z głodu wędrowcach, którzy nie mogli wydostać się ze skalnych labiryntów i zaklętym w kamień mieście.


Tekst na podstawie źródła:
http://www.ziemiaklodzka.pl/bledne-skaly-labirynty

Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie
Błędne Skały

Błędne Skały
Foto Galeria 2015

Błędne Skały w Parku Narodowym Gór Stołowych

Błędne Skały
Foto Galeria 2016

Błędne Skały

Błędne Skały
Foto Galeria 2020