Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Do Schroniska Murowaniec


Pokaż Miejsca na większej mapielokalizacja
Do Schroniska Murowaniec
Doliną Jaworzynka

Dolina Jaworzynka, zwykle nazywana po prostu Jaworzynką – dolina w Tatrach, stanowiąca wschodnie odgałęzienie Doliny Bystrej.

Do Schronisko PTTK „Murowaniec”
Schronisko PTTK „Murowaniec”
na Hali Gąsienicowej – schronisko turystyczne w Tatrach położone na wysokości 1500 m n.p.m., na Hali Gąsienicowej. Zbudowane zostało w latach 1921–1925 przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Po pożarze w 1964 roku zostało odbudowane. Posiada 120 miejsc noclegowych w pokojach 3-, 4-, 5-, 8- i 10-osobowych. Jest zarządzane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

I z powrotem przez Psią Trawkę

Psia Trawka
– dawna tatrzańska polana położona na wysokości 1185 m n.p.m. w Dolinie Suchej Wody, przy utwardzonej w latach 1921–1923 drodze z Brzezin na Halę Gąsienicową (droga dojazdowa do schroniska PTTK "Murowaniec").
Początkowo polana należała do Hali Pańszczyca, później była polaną samodzielną. Nazwa polany pochodzi od trawy bliźniczki psiej trawki (Nardus stricta). Jest to gatunek charakterystyczny dla bardzo jałowych gleb. Od kiedy polana przestała być użytkowana, psia trawka już tu nie rośnie. Nazwa polana jest już zresztą historyczna, gdyż obecnie, po zaprzestaniu wypasu polana całkowicie zarosła lasem. Na polanie w 1889 Towarzystwo Tatrzańskie postawiło schronisko, którego pozostałości rozebrano na początku lat trzydziestych XX wieku

źródła;
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Jaworzynka
http://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_PTTK_%22Murowaniec%22
http://pl.wikipedia.org/wiki/Psia_Trawka

Do Schroniska Murowaniec
Foto Galeria