Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Jezioro Maltańskie w Poznaniu


Pokaż Miejsca na większej mapielokalizacja
Jezioro Maltańskie w Poznaniu
Foto Galeria

Malta - część Poznania leżąca na brzegu Jeziora Maltańskiego. Nazwa pochodzi od joannitów, którzy osiedlili się na pobliskiej Komandorii w 1187 roku przy kościele św. Jana Jerozolimskiego za murami, zaś tereny dzisiejszej Malty zostały im nadane przez Przemysła I i biskupa Radwana.

Południową część Malty zajmuje sztuczne Jezioro Maltańskie powstałe poprzez spiętrzenie wód Cybiny, zaś wschodnia część zajęta jest przez tereny Nowego Zoo na Białej Górze. Jedynie północną część stanowi osiedle domków jednorodzinnych - Osiedle Maltańskie. Na zachód od osiedla znajduje się gorzelnia (dawniej Polmos Poznań, obecnie Wyborowa S.A.) oraz Park Tysiąclecia.

Tereny wokół Jeziora Maltańskiego stanowią jeden z ważnych ośrodków rekreacyjnych miasta, zaś samo jezioro jest uznawane za jeden z najlepszych torów regatowych na świecie. Kursuje tu Kolejka Parkowa Maltanka, a na brzegu i tafli jeziora znajdują się między innymi:

    * Fontanna na Malcie w Poznaniu
    * ośrodek rekreacji Malta Ski
    * Kopiec Wolności
    * sezonowe sztuczne lodowisko
    * sezonowe kino letnie
    * tor saneczkowy
    * pole do gry mini golfa, oraz pole treningowe
    * Galeria Malta
    * sezonowa wypożyczalnia rowerów MaltaBike

Ÿród³o:http://pl.wikipedia.org/wiki/Malta_%28Pozna%C5%84%29
Jezioro Maltańskie w Poznaniu